Пощастило тому, хто народився у 2019-му

Минулого тижня президент Володимир Зеленський зареєстрував у Верховній Раді законопроєкт, ідею впровадження якого українці одразу визнали дуже цікавою, але й дуже дивною. Йдеться про документ, що стосується економічного паспорту. Про нього президент сказав першого грудня у щорічному посланні про внутрішнє та зовнішнє становище України, виступаючи з трибуни парламенту.

Нагадаю його ідею. Президент пропонує доходи від використання українських надр переводити на рахунки українських дітей. Таким чином дитина, досягнувши певного віку, мала б на рахунку суму, що дозволила б їй оплатити, наприклад, навчання чи придбання житла. Керівник країни пообіцяв тоді внести проєкт закону на розгляд парламенту. Він виконав свою обіцянку: десятого грудня документ зареєстрований і визнаний президентом як невідкладний.

Такого сміливого й водночас дивного рішення керівництво країни ще не приймало: у бюджеті дірка на дірці, рвуться догори тарифи, мізерні пенсії і невисокі зарплати на відміну від цін у магазинах, а «мрійники» на вул. Банковій планують відкладати гроші на майбутнє. Як саме планується — у пояснювальній записці до проєкту. Тож, президент запевняє, що документ розроблено, щоб урегулювати на законодавчому рівні питання підвищення економічного рівня життя громадян України, а саме — створення Фонду майбутніх поколінь, що наповнюватиметься з державних внесків за рахунок коштів Державного бюджету, які надійдуть від сплати ренти за користування надрами для видобування корисних копалин. Ці надходження вже передбачені у проєкті державного бюджету на 2022 рік і становлять 69 млрд гривень.

Важливо, що кошти будуть нараховувати українцям, народженим в Україні після першого січня 2019 року. Пощастило тому, хто народився у рік, коли Володимир Олександрович посів президентське крісло! Президент переконаний, що ідею підвищення рівня життя українців реалізувати таким шляхом можливо, й це показує світовий досвід, як от у Норвегії, ОАЕ, Саудівській Аравії та Кувейті. На такі приклади не слова вириваються, а одні емоції, бо ж у тих країнах гроші відкладають із надлишків — з профіциту бюджету, а в нас планується їх брати зі злиднів — із хронічного дефіциту. Тобто, колись комусь буде добре, а, може, й не буде. А вже тепер невідомо, як, за які позики і кредити проживе до тих пір держава. Та й чи справедливо робити різницю між дітьми, які народилися, наприклад, 31 грудня 2018 року і тими, які народилися наступного дня?

Дещо наївні й пояснення для бізнесу про підвищення ренти на такі цілі. Мовляв, небажання бізнесових кіл платити більше ґрунтується на нерозумінні, як саме використовуються їхні податки. «Використання ренти для наповнення фонду дасть бізнесу впевненість, що ці платежі використовуються на визначені цілі». Думається, що ця впевненість ніяк не переважить у бізнесу, який має основну мету — отримання прибутку, великого небажання розкошелитися.

Згідно з проєктом закону, щорічний державний внесок на одного учасника фонду визначатимуть у розмірі двох мінімальних заробітних плат, встановлених законом на перше січня року, в якому робитимуть внесок. Цю суму зараховуватимуть на поточний рахунок фонду щороку на кожного учасника до досягнення ним 18 років.

Щоб отримати виплати із системи економічного паспорта після досягнення 18 років, необхідно бути громадянином України й постійно проживати на території України протягом останніх п’яти років. Ці гроші не можна буде витратити на потреби, що не зафіксовані в законі. Виплати із системи економічного паспорта можуть бути витрачені на навчання в Україні, купівлю власного житла на території держави, лікування тяжких захворювань або критичних станів здоров’я, які підтверджені, у будь-який час до досягнення 18 років.

Перший річний державний внесок у 2023 році становитиме 21,8 млрд грн з розрахунку двох розмірів мінімальної заробітної плати на цей час — 7 176 грн. На той момент, коли народженим у 2019 році виповниться 18 — у 2037 році, сума коштів фонду, як планується, становитиме 1 832 млрд грн і це дозволить виплатити молодим громадянам країни 191 млрд грн з розрахунку 626 125 грн на одного учасника фонду.

Президент так розігнався у своїх планах на майбутнє, пов’язаних із економічним паспортом! Тільки декілька з них говорить про масштаби: упровадження закону створить додаткові стимули для розвитку економіки, підвищить життєвий рівень населення, збільшиться попит на ринку нерухомості, підуть інвестиції у пенсійні фонди, розпочнуться реформи на ринку освіти, а відтак держава зможе скоротити видатки на фінансування вищої освіти з бюджету, в країну прийдуть інвестори…

Дуже хотілося б, аби ці добре розписані амбітні плани не перетворилися на ті, про які свого часу писали класики в «Дванадцяти стільцях», мовляв, тільки організація одного міжнародного шахового турніру перетворить маленькі провінційні Васюки у Нью-Москву.

Валентина Девлиш-Баца.