Понад 8 млрд грн для Тернопілля: Олег Барна розповів, як удавалося залучати кошти й куди їх витрачали

Державні інтереси завше повинні бути вище особистих. Для тих, хто прагне розбудувати державу, це має бути головним життєвим принципом. Ним керувався і я, зокрема тоді, коли разом із однодумцями із 2015 по 2019 рік працював над виділенням для нашої області коштів з держбюджету й різних фондів.

Не тільки для привілейованих, а й для Тернопільщини

Із 2015 по 2019 рік Тернопільщина отримувала кошти зокрема з державного фонду регіонального розвитку. Направляли їх на капітальне будівництво чи ремонт великих об’єктів. До прикладу, для обласного архіву, центрів «Матері і дитини» та політравми і кардіології, сучасної лабораторії при обласній лікарні, поліклініки в Чорткові, будинку культури в Борщеві, побудови актового залу в гімназії в Заліщиках, водогону в Мельниці-Подільській. На комісії ОДА за участю депутатів відбирали об’єкти, подані районними адміністраціями та новоствореними громадами. Депутати фракції Блоку Петра Порошенка у Верховній раді України домоглися, щоб кошти розподіляли не в ручному режимі, а пропорційно щодо регіонів, що дало можливість отримати їх і нашій області, а не тільки привілейованим Донбасові, Києву, Одесі, як це було раніше.

Окрім того, за клопотаннями перед Кабміном тоді голови Тернопільської ОДА Степана Барни, в яких він посилався на одні з найкращих показників темпів розвитку нашого краю, область не раз отримувала додаткові кошти з резерву цього фонду.  

На Тернопілля за депутатськими зверненнями, зокрема й моїми як народного депутата, приходили кошти і з фонду соціально-економічного розвитку. За них ремонтували місцеві бюджетні установи, закуповували обладнання, меблі, оргтехніку, комп’ютери для шкіл, зокрема в спортзал шостої школи міні футбольне поле із штучним покриттям у Чорткові, здійснили капремонти дитячого садочка у Заліщиках, амбулаторій, медпунктів, шкіл, клубів у селах. Кошти йшли як субвенції на підставі прохань, клопотань сільських, міських голів і голів РДА саме до народного депутата. Таким чином депутат напряму впливав на вирішення соціально-економічних питань найвіддаленіших сіл округу, які раніше були обділені державною допомогою. Фракція Блоку Петра Порошенка у Верховній Раді відстояла цей фонд у держбюджеті.

До 3,5 тис. грн – для кожної ОТГ

Кошти приходили й із фонду розвитку інфраструктури громад: новостворені ОТГ отримали приблизно 3–3,5 тис. грн з розрахунку на кожного сільського жителя за ці роки. Ними розпоряджалися новостворені громади, які будували необхідні їм об’єкти, зокрема дитячий садок у Білобожницькій ОТГ, тротуари у Скала-Подільській, закуповували комунальну техніку. Саме фракція Блоку Петра Порошенка у Верховній Раді ініціювала створення цього фонду для заохочення об’єднання громад. А депутати ВРУ від Тернопільщини домоглися максимального виділення коштів з держбюджету. Наш регіон отримав їх найбільше, утворивши найбільше в Україні ОТГ.

Поступлення в область надходили й із спеціальних фондів при Міністерствах на підставі програм, затверджених Верховною Радою у держбюджеті. Зокрема, із фонду Міністерства екології фінансувалося будівництво очисних споруд у Чорткові. А з фонду Міністерства регіонального розвитку по програмі «Питна вода України» фінансували будівництво станцій доочистки води у Чорткові та інших містах області, водопровідні мережі, насосні станції, свердловини… Ці гроші отримували міські, сільські ради, які подавали заявки та проєкти до відповідних міністерств. На жаль, деякі органи місцевого самоврядування, у яких серйозні багаторічні проблеми із очисткою стічних вод і подачею питної води, як приклад — Заліщики, не хотіли скористатися дармовими державними коштами та за три роки роботи цих програм так і не подали заявки, не підготували проєктно-кошторисної документації.

Наша область отримала за програмами «Сільська медицина», «Допомога поруч», ініційованими президентом Петром Порошенком, понад 300 млн грн, за які збудували 19 нових амбулаторій, закупили понад 180 авто для сімейних лікарів, 142 комплекти дистанційного діагностування, 44 швидкі допомоги для сільських станцій екстреної допомоги (отримали лише чотири області України, вигравши у 2018-му пілотні проєкти). Їх урочисто вручають тепер, після тендерних процедур…

Кошти для дороги Тернопіль — Чернівці перекинули на дороги Запоріжжя

За програмою великого будівництва доріг, ініційованою Петром Порошенком у 2016-му, до 2021 р. планували з’єднати всі обласні центри першокласними дорогами. Збудували до Львова, Хмельницького, Кременця, а у серпні 2019-го мали розпочати будівництво дороги Тернопіль — Чернівці. На жаль, у вересні 2019-го 800 млн грн з Тернопільщини перекинули на дороги Запорізької області.

Офіційно зареєстровані підприємці в області отримували державні компенсації від 25 до 80 відсотків вартості офіційно придбаних засобів, техніки, саджанців, обладнання для переробки… Кошти направляли на ремонт місцевих доріг у районах. Кожен район щороку отримував 15—25 млн грн залежно від протяжності його доріг. До прикладу, збудовані дороги Джурин — Палашівка в Чортківському районі, до Сапогова в Борщівському. За додаткові 3 млрд дол., які Україна виграла у лютому 2018-го у Росії, нова влада будує дороги, зокрема об’їзну біля Тернополя. Кошти надійшли на казначейські рахунки цьогоріч. Усі незаплановані додаткові кошти, які готувалися виграти в судах проти РФ, ми планували кинути на місцеві дороги.

Я завше публічно закликав небайдужих жителів, активістів, керівників установ самим контролювати ремонтні та будівельні роботи на території їхніх громад. Коли були скарги, я неодноразово подавав депутатські запити у контролюючі органи. Реагували. Так, по п’яти об’єктах округу було встановлено недовиконання робіт, а рішенням суду підрядника зобов’язали доробити чи повернути кошти.

Кабмін, окремі депутатські фракції протягом 2017-2019 років домагалися згорнути окремі програми, зокрема програму «Питна вода України», яку я представляв від Тернопільщини. Але ми їх відстояли. В результаті наші міста отримали кошти на очисні споруди, станції доочистки, нові водогони.

Я тоді не міг зрозуміти байдужості, некомпетентності окремих сільських, міських голів, які не здатні були подати проєкти чи використати вже отримані кошти. Траплялося, що до держбюджету повертали сотні тисяч, а то й мільйони невикористаних ними гривень. А деякі очільники громад фінанси витрачали не на першочергові роботи. Зокрема в шкільній їдальні Білобожниці витратили велику суму на заміну плитки, яка була і так у доброму стані. Через це не вистачило грошей на належне облаштування кухні, заміну вікон в іншому залі, на перекриття добудов до цього приміщення. А замість закупівлі бляхи на перекриття шкіл у Шманьківцях і Старій Ягільниці, про що було домовлено з директорами шкіл і місцевими аграріями, які пообіцяли оплатити роботи, управлінці, які були розпорядниками державних коштів, вирішили замінити у першій — внутрішні двері, а в другій — утеплити горище (при дірявій покрівлі). Траплялося, що очільники громад взагалі не цікавилися ремонтами об’єктів на території своїх сіл, бо розпорядниками коштів були не вони, а ОДА чи РДА.

Хто має інформацію про мої нібито злочини, не пишіть пасквілі, а подайте заяву до правоохоронців

Багато говорять про розкрадання коштів. Зокрема, кидають камінь і в мій бік. Раджу всім, хто сумнівається чи має підозри, не мовчати, а звертатися у правоохоронні органи й контролювати розслідування. Я вже не депутат, не маю недоторканості, не мовчу, а в жорсткій опозиції до діючої неукраїнської ЗЕкоманди Коломойського, яка здає Україну. Тому ця неукраїнська влада дуже бажає мене кинути за грати. Тож, хто має інформацію про мої нібито злочини, не пишіть пасквілі, а подайте заяву до правоохоронців, котрі будуть раді доносу. До того ж заявники зможуть отримати до 10% винагороди від суми нібито корупційного злочину, які обіцяв Зеленський.

Якби у 2015—2019 роках депутати Верховної Ради від Тернопільщини не подали пропозиції по фондах, програмах до держбюджету, не відстояли їх, то згаданих державних коштів села і міста нашої області ніколи б не бачили навіть при дуже великому бажанні, бо не фінансують те, що не закладено в бюджеті. Голова обласної адміністрації як регіональний представник виконавчої влади подавав заявки до Кабміну щодо цих коштів, об’єктів, обгрунтовуючи їх необхідність на засіданнях уряду. У цьому була наша стратегія спільної роботи для розвитку краю, районів, найвіддаленіших наших сіл. Ми створили систему, за якої мали можливість отримати державну допомогу найменші громади навіть при повній некомпетентності, неініціативності посадових осіб сільської, міської ради, чи упередженості до них районної влади.

У результаті такої скоординованої роботи за 2015—2019 роки наша область отримала близько 8 млрд грн державних коштів і майже кожне село відчуло державну підтримку.

Олег Барна,

народний депутат 8 скликання.