Подвиг українських миротворців у найкривавіший момент війни на Балканах: як 79 українських бійців врятували від геноциду 10 тисяч цивільних (Відео)

Колаж - nastupna.com
Колаж – nastupna.com

Саме з подання української делегації Генасамблея ООН у 2002 році одноголосно проголосила 29 травня Міжнародним днем миротворців ООН. На таке подання в України були вагомі причини – саме українські миротворці під час найкривавішого моменту війни на Балканах у 1995 році врятували від геноциду 10 тисяч цивільних.

Цей подвиг українських військових відомий у світі, та в Україні він не просто недооцінений – про нього взагалі мало хто знає.

Після знищення 8-ти тисяч боснійських мусульман, яке в липні 1995 року армія боснійських сербів під головуванням генерала Ратко Младича влаштувала в Сребрениці, така ж доля чекала і 10 тисяч цивільних, які зібрались у Жепі. Анклав “Жепа”, оточений сербами, чекала така ж різанина, якби не 79 українських військових 240-го окремого спеціального батальйону, які були членами Міжнародної місії ООН.

Українські “голубі шоломи”, перебуваючи в оточенні сербської армії, вийшли із цього з честю, врятувавши життя 10-ти тисяч цивільних і не зазнавши втрат.

Це відбулось завдяки командиру українського підрозділу полковнику Миколі Верхогляду, який переконав генерала Младича організувати “зелений коридор” для цивільних.

Читайте також: Гаазький трибунал визнав винним Ратко Младіча у геноциді в Боснії і виніс вердикт

Міжнародний суд у Гаазі потім визнав Ратко Младича військовим злочинцем і засудив до довічного ув’язнення.

Про подвиг же українських миротворів у Боснії невідомо широкому загалу.

Про те, як силою волі і бойовим духом українським миротворцям ООН вдалось не допустити геноциду у Жепі – у спецпроекті Факти ICTV.