Подвійні платіжки за опалення піднімають волосся дибки

Останнім часом українці отримують такі платіжки за газ, які змушують волосся підніматися дибки, а «калькулятор» у голові шалено рахувати сімейні видатки. За що нарахували, чому так багато? При чому в різних будинках цифри різні, часом відрізняються у рази. Хтось отримав «додаткову» плату у 300 грн, а хтось — у понад 600. Згадується, що нам обіцяли незмінні тарифи, мовляв, платити за газ більше не будете. Тарифи незмінні, а платіжки — подвійні!

З’ясовується, що постачальники газу в Україні можуть стягувати із споживачів абонентську плату за опалення, окрім основного платежу за газ. Про це йдеться у законах «Про житлово-комунальні послуги» та «Про комерційний облік комунальних послуг». Раніше ця норма діяла лише в Києві, однак у січні оновлені платіжки почали отримувати і мешканці інших міст. У міських радах пояснюють, що гроші з абонплати будуть витрачені на абонентське обслуговування та функціонування систем опалення і гарячого водопостачання. Зокрема, на Тернопіллі пояснили так: «Якщо раніше за обслуговування та заміну будинкових лічильників тепла і гарячої води мешканці сплачували у вигляді внесків, то відтепер це включено до плати за абонентське обслуговування. Абонплата за тепло і гарячу воду… включає витрати на обслуговування будинкових лічильників тепла, витрати, пов’язані із розподілом та адмініструванням послуг», зазначають у міськраді.

Як пояснили, абонентська плата розрахована на один особовий рахунок, незалежно від площі житлового приміщення і кількості осіб, які в ньому зареєстровані.

Так, на одного абонента на місяць з ПДВ плата за абонентське обслуговування для послуги з постачання теплової енергії становить: без урахування витрат, пов’язаних з обслуговуванням та заміною вузлів комерційного обліку теплової енергії, — 18,07 грн; з урахуванням витрат, пов’язаних з обслуговуванням та заміною таких — 27,21 грн. Плата за абонентське обслуговування послуги з постачання гарячої води: без урахування витрат, пов’язаних з обслуговуванням та заміною вузлів комерційного обліку гарячої води — 11,85 грн; з урахуванням таких витрат — 23,04 грн. 

«У частини клієнтів з’явиться рядок із мінімальною часткою. Це стосується власників квартир з індивідуальними лічильниками, які несвоєчасно передають показники, або передають такі, що близькі чи дорівнюють нулю. Новий рядок відображає мінімальну частку середнього споживання із загального обсягу спожитої теплової енергії будинком», додають у міськраді. Очевидно,  й в інших містах схожі пояснення, що опираються на постанову Кабміну.

У цих поясненнях ще доведеться розбиратися, бо ж кожному, хто платитиме, важливо знати — за що. Є інформація про те, що жителі багатоповерхівок платитимуть за опалення сходових кліток. Хтось із них відчув тепло від батарей у під’їзді? Йдеться і про платню за опалення підвалів та горищ. Може це — неправильно сформульовано: за те, що гаряча вода йде там трубами. Але для чого опалювати горище? Можливо, краще його утеплити, а труби в підвалах ізолювати, щоб даремно не губили тепло? Зрештою, чому за підведення гарячої води в будинки повинні платити й ті, хто її не використовує — власники індивідуального опалення? Запитань більше, як відповідей. Напевно, щоб платити з чистою совістю, доведеться ще багато зрозуміти. До розуміння можна згадати й повідомлення з Кабміну про формулу для розрахунку суми абонплати у платіжці, яку запровадив уряд: 2*ПМ*2,58*0,15*К, де:

ПМ — прожитковий мінімум; 2,58 — середня кількість осіб у сім’ї; 0,15 — середня частка витрат на комунальні послуги від загального доходу; К — коефіцієнт, для опалення та води — 0,019, для сміття — 0,009. Це означає, що граничний розмір абонентської плати підвищуватиметься пропорційно до збільшення прожиткового мінімуму. Тож, нинішні шокуючи цифри в платіжках — тільки початок.

Валентина Девлиш-Баца.