Подорож Києво-Печерською лаврою

kiievo-pecherska-lavra-7Про знаменитий київський монастир Києво-Печерську Лавру знають жителі не тільки України та країн СНД, а й усієї Європи. Саме з цим місцем пов’язана величезна кількість легенд і переказів. Тут у різні роки переплелися долі відомих діячів культури та історичних персонажів. Нестор-Літописець, Петро Могила, Ілля Муромець, Володимир Мономах і багато інших людей так чи інакше пов’язані з життям Києво-Печерської лаври. Сюди досі з’їжджаються віряни і туристи з усіх куточків планети, щоб прикластися до мощей святих, розповідає Info КИЕВ.

У печерах лаври тихо й затишно. Саме тут можна подумати про вічне, попрощатися з минулим і привітатися з майбутнім. Головне значення монастиря для звичайних людей навіть не в його історичній та культурній цінності, а в тому, що тут можна відпочити душею і справді відчути близькість до Бога. Незалежно від того, віриш ти в нього чи ні. Можна вірити і поклонятися кому завгодно, але в печерах Києво-Печерської лаври відчувається святий дух, завдяки якому серця навіть найзатятіших циніків якось самі собою наповнюються надією і добротою. Напевно тому в лавру хочеться повертатися знову і знову.

Дальні-печериЛаврська усипальниця. Її побудували в 1700 році. У невеликій церкві були поховані п’ять митрополитів. Мощам двох з них тепер можна поклонитися в монастирських печерах. Із самого початку заснування Києво-Печерська лавра стала останнім притулком багатьох відомих людей. Це не дивно, адже її засновники пообіцяли всім, хто чесний у своїх молитвах, часто бував і похований на території монастиря, будуть відпущені всі гріхи.

Отже, запрошуємо вас у Ближні печери монастиря.

Ближні печери. Перед входом у таємничі лабіринти погляд відвідувачів притягають унікальні іконографії. Одна з них – «Зображення митарств» – розповідає про 20 судилищ і гріхи, які очікують людей після смерті.

Друга іконографія над входом у Ближні печери – «Страшний суд». Яскравими барвами зобразив художник те, що буде в світі після другого пришестя Христа на Землю. Згідно з текстами Євангелія ніхто не знає дати, коли це станеться. Відомо лише одне: Спаситель людства зійде на землю в славі, щоб забрати всіх праведних людей із собою в світ вічного блаженства.

Вхід у Ближні печери. Сім сходинок приведуть мандрівника всередину. Нинішнє приміщення печер розширене і зміцнене. Нині це місце молитви.

Більше 120 відкритих мощей покояться у Ближніх печерах. Хоча багато з них заховані й досі не відомі імена всіх похованих тут праведників. Найвідоміший святий, якому найчастіше приходять помолитися, – Етоіль з граду Мурома (або ж Ілля Муромець). Цікаво, що, як і у багатьох святих, у лаврських печерах повністю збереглося тіло святого. Ілля Муромець був паралізований до 30 років. Після випитої святої води начебто вже пропащий чолловік встав на ноги і навіть пішов служити в дружині Володимира Мономаха. Однак Ілля розчарувався в миру і прийняв у лаврі постриг. При набігу вже в лаврі був убитий половцями ударом списа в серце.

Поруч з Іллею Муромцем лежать мощі немовляти – хлопчика з родини язичників, якого за 5 років до хрещення Русі князь Володимир приніс у жертву. А коли князь став християнином, мощі замученої дитини помістили в печери лаври. Тепер бездітні сім’ї просять у святих останків поповнення.

0003-thumb(4)До мощів знаменитого лікаря Агапіта, який вилікував від смертельної недуги самого Володимира Мономаха, щорічно приїжджають вклонитися тисячі паломників. За свої труди лікарю отримав від князя цілий мішок золота. Однак відмовився від плати за лікування. Мощі святого лікаря дуже добре збереглися. Є багато випадків зцілення хворих, які молилися мощам Агапіта.

У крипті-келії покояться мощі 12 грецьких зодчих першого Успенського собору. Сама Божа Матір наймала майстрів, щоб побудувати храм. На три роки будівництва вона видала зодчим мішок золота, мощі 7 святих, які потрібно було закласти в фундамент собору, і показала на небі, який вигляд повинен мати храм.

Мощі великого Никона. Він був відомий як літописець і перший ігумен Лаври після смерті його засновників Антонія і Феодосія. Никон постригав всіх ченців у сан.

Мощі іконописця Алепо, який навчався у греків зодчества і писав чудотворні ікони. Ще будучи хлопчиком, майбутній святий побачив диво: під час розпису Успенського собору з вуст ікони Богородиці вилетів білий голуб. Алепо став першим руським іконописцем і був цілителе .

Мощі святого Спиридона. З цими святими останками пов’язана історія відкриття лаври під час Другої світової війни. Німецький комендант, не повіривши, що перед ним мощі святого, а не воскова лялька, вирішив перевірити це за допомогою зброї. Яке ж було його здивування, що з руки Спиридона полилася жива кров. Наступного дня лавра, Покровський і Флорівський монастир були відкриті.

Незважаючи на те, що монастир був завжди чоловічим, у лаврі є мощі литовської княжни Ольшанської, яка померла у віці 16 років. Її поховали, а через 100 років тіло княжни випадково виявляють абсолютно нетлінним. Після цього мощі дівчини виставили в Успенському соборі. Княжна явилася уві сні митрополиту Петру Могилі. Після цього вона стала святою. Ольшанській поклоняються молоді люди і пари перед вінчанням.

Серце лаври – келія і мощі засновника монастиря Антонія Печерського. Господь у 90 років відкрив йому дату смерті. Він попрощався з ченцями і викопав собі нішу, де тепер стоїть його ікона. Поруч з похованням Антонія поставили церкву, де зараз звершують обряд постригу у ченці.

Укріплення Ближніх печер. Раніше через маленький зріст людей в укріпленні не було потреби. Лаврські затвори гарне тому підтвердження – їх вхід не більш 150 сантиметрів. У затвор йшли ченці, які не бажали спілкуватися із зовнішнім світом. Їх замуровували в келії-затворі живцем і лише через маленьке віконце подавали їжу і воду. У цих невеликих затворах ченці закінчували свій земний шлях.

Поховання знаменитого Нестора-Літописця. Він у віці 17 років прийшов до лаври. Свою історичну «Повість минулих літ» Нестор написав уже будучи монахом. Прослуживши 25 років, майбутній святий став дияконом. Нестор став покровителем учнів, журналістів, письменників.

1_l (1)Верхня частина тіла страждаючого святого Іоанна. Біси йому вселяли таку величезну блудну хіть, що нещасному доводилося на час Великого посту на 40 днів закопувати себе по груди в землю. Тільки після того, як він доклав до свого зраненого тіла мощі святого Мойсея Огріна, він відчув заспокоєння.

Мощі Миколи Святоші. Князь, який, випробувавши всі тяготи міжусобиць, прийняв постриг у монастирі. Став будівельником лаври, не гребуючи при цьому доглядом за хворими та брудною роботою. Будівлі, які він спорудив у Верхній лаврі, збереглися до наших днів.

Печерна келія-усипальниця з невеликим віконцем – колишня трапезна. У 1463 році в цій келії сталося диво. На Великдень доглядач ближніх печер Діонісій звернувся, прибираючи в келіях, до мощей “Христос Воскрес”, на що несподівано для ченця мощі хором відповіли “Воістину Воскрес!”. Після цього Діонісій попросився в затвор.

Довідка. Києво-Печерська лавра – один із перших за часом заснування монастирів на Русі. Заснований в 1051 при Ярославі Мудрому монахом Антонієм, родом з Любеча. Співзасновником Печерського монастиря став один з перших учнів Антонія – Феодосій. Князь Святослав II Ярославович подарував монастирю плато над печерами, де пізніше виросли прекрасні кам’яні храми, прикрашені живописом, келії, оборонні вежі та інші споруди.

У лаврі покояться нетлінні мощі угодників Божих у Ближніх і Дальніх печерах; поховані Великий князь Литовський Ольгерд, Петро Столипін та інші.