Після двох днів розгляду ВР прийняла судову реформу Зеленського

судПрезидентський законопроєкт №1008 “Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування” підтримали тільки депутати фракції “Слуга народу” та позафракційні нардепи. Решта фракцій голосували проти.

Прийнятий сьогодні у другому читанні законопроєкт передбачає зокрема зменшення вдвічі чисельності Верховного суду і їх зарплатню.

Як пише “Українська правда“, у рішенні йдеться про зміни до законів “Про судоустрій і статус суддів”, “Про очищення влади” та “Про Вищу раду правосуддя”.

Документ скорочує склад Верховного суду з 200 до 100 суддів, запроваджує новий порядок формування Вищої кваліфікаційної комісії суддів, створює при Вищій раді правосуддя комісію доброчесності та етики.

Комітет Верховної Ради підтримав проєкт закону. Парламентарі відхилили низку правок, які пропонували нардепи. Зокрема, пропонувалося зберегти склад ВС у кількості не більше 200 суддів, а не 100.

Законом також зменшується оклад членів Верховного суду з 75 до 55 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (до 105,7 тис. грн). Також скорочується склад ВККС з 16 до 12 членів, до ВККС заборонили обирати колишніх членів Вищої ради правосуддя. Крім того кандидати до ВККС мають подавати “заяву про проведення перевірки, визначеної законом “Про очищення влади”.

Членів ВККС обиратимуть за результатами конкурсу (конкурсна комісія – 3 представники Ради суддів та 3 міжнародних експерти). Вища рада правосуддя має за 90 днів сформувати новий склад ВККС за результатами конкурсу, а також затвердити склад комісії з питань доброчесності та етики.

Комісія доброчесності та етики має складатися з 3 представників ВРП і 3 міжнародних експертів. Комісія має за 30 днів перевірити членів ВРП.

Практично всі норми нового закону вступлять в дію наступного дня після офіційного опублікування документа. В день набрання чинності закону припиняються повноваження членів ВККС.