Перший в Україні обласний осередок Народного руху зародився у Тернополі (Відео)

P7220002-nДвадцять п’яту річницю створення Народного Руху України за перебудову відзначають на Тернопільщині.

Про діяльність цієї організації можна дізнатися у Тернопільському обласному державному архіві. Там впродовж місяця діятиме виставка “Крок до Незалежності”. Докладно – у сюжеті кореспондента телекомпанії TV-4.

Читайте також. Студентський парламент України презентував проекти у Тернополі (Фото)

Нагадаємо, наприкінці 80-х років ХХ століття політична обстановка в Україні загострилася: все більшу роль почали відігравати громадські рухи, основна мета яких була проголошення незалежної Української держави. Народний Рух України за перебудову очолював масове піднесення українців у боротьбі за незалежність.

Агонія комуністичного режиму в Радянському Союзі дала поштовх до публічного обговорення майбутнього його республік. Тож 16 лютого 1989 року “Літературна Україна” надрукувала запропоновані Спілкою письменників України Програму і Статут громадсько-політичного руху. Попри спротив влади, в регіонах їх почали активно обговорювати. Програма і Статут Народного Руху представлені на виставці “Крок до незалежності” в обласному архіві. Також там можна побачити світлини мітингу, який проходив в Києві в липні 1989 року під лозунгом “Вся влада радам”, світлини та матеріали Першого Установчого з’їзду Народного Руху, агітаційні матеріали про участь народного Руху у підготовці та проведені референдуму за незалежність України.

Читайте також. Тернополян запрошують на прем’єру короткометражки “Салдатики”

– Народний Рух виконав на той час ту роль, яку мав. Продовжив рух шестидесятників, які також збиралися на націоналістичну боротьбу, ОУН і попередніх періодів української революції, – каже головний спеціаліст держархіву Тернопільської області Ігор Крочак.

Перший в Україні обласний осередок Народного руху за перебудову, роль якого політологи вважають близькою до польської “Солідарності”, народився в ніч з 24-го на 25 березня 1989 року саме в Тернополі. Народний рух України за перебудову сформував цілу плеяду громадський і політичних діячів, додав Ігор Крочак.

– Ми були молоді, ми були більш радикальні, деколи ми ставили досить гострі запитання Народному Руху України, на які не було відповіді навіть у В’ячеслава Чорновола. Звичайно з висоти прожитих років, з подій, які відбуваються в Україні, на сході десь ми мали правоту, рухівці були надто поміркованими. Вони пройшли табори, вони так бачили розбудову України незалежної. Але ця організація залишила помітний слід в історії, дуже потужний і ми всі під крилом руху вчилися, – додав історик.

Довідково. Виставка “Крок до незалежності” в обласному державному архіві Тернопільської області триватиме впродовж місяця.