Переконайтеся, чи вас не обслуговує ПОН

Із першого грудня цього року для частини жителів у Хмельницькій, Донецькій, Херсонській, Полтавській, Житомирській, Запорізькій, Одеській, Луганській та Тернопільській областях для деяких покупців зміниться вартість кубометра газу. А річ у тім, що на сьогодні Група компаній «Нафтогаз України» як постачальник останньої надії — ПОН обслуговує майже 500 тис. домогосподарств у цих областях і попереджає про зміну вартості газу.

Про це повідомляє газопостачальна компанія “Нафтогаз”. Нагадаю, що до постачальника останньої надії домогосподарства потрапляють тоді, коли втрачають ту компанію, яка їм до цього надавала газ. ПОН — своєрідна страховка від раптової втрати постачальника, щоб родини не залишалися без газу. За законом таких українців на 60 днів переводять до постачальника останньої надії.

Часто, не знаючи, що потрапили до ПОН, люди скаржаться на величезні цифри у платіжках, не розуміючи, звідки вони взялися. Адже донедавна вартість газу у ПОН була захмарною: тоді, як у середньому побутові споживачі отримували газ за ціною близько 8 грн, ПОН продавав його по 16 грн за кубометр. Нещодавно цей постачальник знизив вартість газу до 7,96 грн за кубометр, але обумовив цей крок тим, що надає його за цією вартість лише до першого грудня цього року.

Тож, побутові споживачі природного газу — домогосподарства, які обслуговує постачальник останньої надії — ПОН, повинні обрати й підключитися до ринкового постачальника до першого грудня 2021 року.

ГК «Нафтогаз України» наголошує, що не встановлює ціну для клієнтів ПОН. Вона розраховується щомісячно за спеціальною формулою, яка описана в постанові Кабміну. Всього в Україні газ побутовим клієнтам постачають понад 50 компаній. Можна стати й комерційним клієнтом Нафтогазу. Тоді компанія постачатиме газ у межах річного тарифного плану «Фіксований» за ціною 7,96 грн за кубометр. Ця ціна для комерційних клієнтів не збільшуватиметься до 30 квітня 2022 року.

Отже, як не переплачувати за газ. Потрібно переконатися, що ваш постачальник уклав контракти й буде гарантовано отримувати блакитне паливо. Важливо, обираючи, у кого купувати газ орієнтуватися не лише на ціну, а й на надійність компанії. Необхідно також пам’ятати, що постачальник останньої надії має право продавати газ споживачам лише протягом 60 днів. Якщо за цей час не вибрати новий газзбут і не оформити договір, газ просто відключать. Заявку на підключення до нового постачальника може подати лише власник чи співвласник житла.

Нині українці платять за газ за річними тарифами. Їхня вартість зафіксована до травня 2022-го. Після цього ціни перерахують, а їхній розмір залежатиме від того, скільки коштуватиме блакитне паливо на європейському ринку.

Із першого грудня цього року підвищать розмір мінімальної зарплати і прожиткового мінімуму для всіх груп населення, повідомили в Пенсійному фонді. Тож, мінімальна зарплата на місяць становитиме вже не 6000 грн, а 6500 грн. Прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць — 2393 грн. Це вплине на низку показників, зокрема це стосується тих підприємців, які платять мінімальну зарплату: розмір мінімального страхового внеску — ЄСВ у місяць із зарплати працівників і доходів ФОП (за себе), самозайнятих осіб і членів фермерського господарства з першого грудня цього року становитиме 1430 грн. Також підвищення розміру прожиткового мінімуму збільшує розмір аліментів, допомоги по безробіттю, по вагітності та пологах, допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, пенсії за віком.

Валентина Девлиш-Баца.