У 2014 році кожен українець буде винен 15 тисяч

гроші в оберемкуБлизько 15 тисяч гривень – саме стільки наступного року буде винен кожен українець іноземним кредиторам. Це включно з немовлятами і пенсіонерами, повідомили ТВі.

Такі підрахунки зробили експерти. До уваги взяли 15-мільярдний кредит від Росії й ті запозичення, які були раніше. Потім цю суму поділили на кількість населення. Однак, як наголошують економісти, проблема не в сумі боргів, а в термінах їх повернення. Адже в погоні за ліквідністю уряд бере короткострокові позики.

Отже, станом на кінець жовтня державний і гарантований державою борг становив понад 550 млрд грн.
Утім разом із російським кредитом у розмірі 15 млрд доларів і кількома короткостроковими позиками Мінфіну наступного року борг може зрости до 700 млрд грн, – прогнозують фінансисти.

Нагадаємо, напередодні в очікуванні російського кредиту урядовці позичили понад 230 млн доларів на термін до 10 днів. Та, як виявилося, короткостроковою може стати й позика Москви.

“Сума боргу ще не настільки критична, критичним є те, що цей борг – короткотерміновий, його треба віддавати доволі швидко”, – говорить президент Київської школи економіки Павло Шеремета.

“Через три роки нам потрібно буде викласти 15 млрд доларів. А чим віддавати? Нічим!” – наголошує екс-міністр економіки Володимир Лановий.

Аби виправити ситуацію, Україні слід було відновити співпрацю з Міжнародним валютним фондом, вважають фахівці. Адже саме МВФ вимагає від українського уряду тих реформ, які можуть допомогти скоротити дефіцит бюджету. Натомість урядовці взяли гроші від росіян без вирішення проблем, які й призводять до нестачі коштів.

“Це те, що й надалі нарощує борг і знижує валютні резерви України. Необхідна термінова угода з МВФ і виконання тих умов, які передбачено в програмі”, – говорить екс-голова департаменту НБУ Ігор Шумило.

Тим часом уряд уже готує собі плацдарм для нових позичок, підозрюють в опозиції. За підрахунками народних депутатів, витрати на обслуговування зовнішніх позик у проекті держбюджету на наступний рік вищі за необхідні.

Тож тенденція до подальшого нарощування держборгу, радше за все, продовжиться, прогнозують фахівці. Нагадаємо, з 2010 року Україна вже запозичила понад 234 млрд грн, збільшивши борг на 73%.