Олег Кохман: «Об’єднання дало змогу збільшити місцевий бюджет у 15 разів»

qНаприкінці грудня Великогаївська об’єднана громада, що на Тернопільщині,святкуватиме свій другий день народження. Два роки тому 14 сіл, а це майже 12 тисяч населення, об’єдналися, щоб спільно будувати своє майбутнє.

Цю молоду громаду в багатьох питаннях можна назвати добрим взірцем для наслідування. Паралельно з вирішенням поточних питань, вкрай важливих для мешканців – ремонт доріг, будівель шкіл і дитсадків, освітлення вулиць, надання комунальних послуг, громада своїм завданням вбачає реалізацію стратегії розвитку своєї території. Однойменний документ Великогаївської громади передбачає певні стратегічні цілі – забезпечення зайнятості населення, розвиток туризму, залучення інвестицій, впровадження енергозберігаючих заходів тощо.

Розповісти про зміни, що вже відбулися в громаді, ми попросили голову Великогаївської об’єднаної громади Олега Кохмана.

– Об’єднання дало змогу значно збільшити місцевий бюджет – з 5 млн грн, а саме таким був сумарний бюджет всіх 14 сіл до об’єднання, до 75 млн грн  – у 15 разів, якими розпоряджається Великогаївська громада сьогодні, – каже п. Олег. – Почали з доріг. 10 мільйонів гривень вклали з місцевого бюджету і стільки ж коштів держави. Зараз вже завершили роботи на дорогах протяжністю 8 км. Зробили вуличне освітлення у всіх селах. Підвели воду до садочків і шкіл в деяких селах громади. Почали будівництво нової амбулаторії за кошти Державного фонду регіонального розвитку. В наступному уроці завершимо. Відкрили поліцейську станцію, добровільну пожежну дільницю, будинок творчості. Працюємо над відкриттям дитячо-юнацької спортивної школи. В планах відкрити академію футболу. І такими маленькими кроками рухаємося, щоб всі можливі послуги надавати у своїй громаді, – розповів Олег Кохман.

– Як комунікуєте з кожним окремим селом? Чи не втратили ці села?

– У кожному селі громади, де раніше були сільські ради, відкрили офіси старост. Окрім іншого, спільно з діловодами, старости надають населенню довідки різного характеру. Тим самим розвіяно міф про те, що з утворенням громади, людям доведеться їздити за довідками десятки кілометрів.

– Без інвестицій важко розвиватися…

– Серед пріоритетів громади – залучення інвестицій у розвиток території. Відпрацьовуємо варіант відкриття міні-заводу. Виставили земельні ділянки на аукціон, щоб привернути увагу інвесторів. Зараз буде відкриття заводу на 200 робочих місць. Певні ділянки маємо для встановлення сонячних батарей. Вже є два інвестори, які хочуть робити це на нашій території», – поділився Великогаївський сільський голова.

Як громада вирішує питання з твердими побутовими відходами?

– Багато мали проблем, щоб поставити контейнери для збору сміття. Бо люди платять за цю послугу 8,08 грн  в місяць. Але ми пояснили людям, що держава надає субсидію. Це змінило ситуацію. Є сім’ї, що платять 1-2 гривні за вивезення сміття. Підписали договори щодо надання послуг з вивезення сміття з усіма господарствами всіх 14 сіл громади.

Олег Кохман, як і кожен голова об’єднаної громади, очікує прийняття закону, який дозволить громадам розпоряджатися землями за межами населених пунктів громади.

– Депутати давно повинні проголосувати за цей законопроект. Поки його немає, ми говорили з представниками відповідних відомств, щоб поки не приймали жодних рішень стосовно земель, розташованих довкола громади, – сказав Олег Кохман.