Нобелівську премію з хімії присудили за вивчення білків

Френсіс Арнольд, Джордж Сміт і Грегорі Уінтер. Фото - Twitter Нобелівського комітету
Френсіс Арнольд, Джордж Сміт і Грегорі Уінтер. Фото – Twitter Нобелівського комітету

Нобелівську премію з хімії отримали троє вчених із США і Великобританії за “направлену еволюцію ферментів та роботу над дисплеем фагів, що продукують пептиди та антитіла”.

Нобелівську премію в галузі хімії за 2018 рік отримали Френсіс Арнольд (США) за спрямовану еволюцію ензимів, а також Джордж Сміт (США) і Грегорі Вінтер (Великобританія) за фагів дисплей пептидів і антитіл. Імена лауреатів сьогодні оголосив Нобелівський комітет.

Американська дослідниця, пише 112 Україна, отримає половину премії за свої передові роботи зі спрямованої еволюції. Арнольд працювала з ензимами – білками, що каталізують реакції. Вони беруть участь у виробництві безлічі хімічних речовин від біопалива до ліків. Її колеги Сміт та Вінтер розділять порівну половину за розробку та удосконалення фагового дисплея – лабораторного методу вивчення білок-білкових, білок-пептидних і ДНК-білкових взаємодій, що використовує бактеріофагів для того, щоб співвіднести білки та генетичну інформацію, що кодує їх.

На думку Нобелівського комітету, роботи лауреатів допомогли зробити хімічну промисловість безпечнішою та екологічнішою, дозволили створити нові види ліків, матеріалів і врятувати безліч життів.

Читайте також: Нобелівську премію з медицини отримали двоє вчених за нову методику боротьби з онкологічними хворобами

У два попередні дні Нобелівський комітет вже оголосив лауретів найпрестижнішої наукової премії світу у галузі медицини та фізики.

Читайте також: Нобелівську премію з фізики присудили за «інструменти, зроблені зі світла»

Розмір Нобелівської премії цього року складає 9 мільйонів шведських крон (приблизно $1,1 мільйона)