Не підтримаємо свого виробника — годуватимемо чужого

Наша країна, яка має всі можливості для виробництва своєї молочної та м’ясної продукції, завозить її з-закордону. Тенденція не покращилася. Як повідомляє Український клуб аграрного бізнесу, за півроку ми завезли «молочки» з-закордону на 49,4 млн дол. більше, як туди продали.   

Продавали худобу й птицю

У зв’язку з низкою причин, зокрема й коронавірусною інфекцією, попит на ВРХ на внутрішньому ринку, в тому числі переробних підприємств, також залишається низьким. На 20 липня биків вагою понад 400 кг запитували за ціною в межах 45 — 60 грн за кілограм (з ПДВ). Вартість корів високої вгодованості становила 37,80 — 9,30 грн за кілограм, а середньої вгодованості 37 — 39,30 грн.

Зменшилася кількість сільськогосподарських тварин у живій масі, що надійшли на переробні підприємства Тернопільської області. За інформацією начальник управління аналізу статистичних даних головного управління статистики в області Валентини Савчук, у січні — червні 2020-го на переробні підприємства краю надійшло 12,5 тис. тонн сільськогосподарських тварин у живій масі, або на 25,1 відсотка менше порівняно із січнем — червнем 2019 р. Переробні підприємства пропонували в середньому за тонну живої ваги худоби та птиці 33,1 тис. грн (на 3,2% більше, ніж у січні — червні 2019 р.). З них за велику рогату худобу — 38,3 тис. грн (на 14,6% більше).

Молоко дороге, але не для всіх

— На підприємства молочної галузі надійшло 92,4 тисячі тонн молока, що на 0,3 відсотка менше, ніж у січні — червні 2019-го, — повідомила Валентина Савчук. — Молочну сировину переробники області закупляли в середньому по 8,1 тисячі гривень за тонну. Порівняно з січнем — червнем 2019-го закупівельна ціна на молоко зросла на 10,6 відсотка.

Однак, у господарствах населення молоко, як і раніше, купували за нижчими цінами, ніж в агроформуваннях. Зокрема, за тонну молока сільськогосподарським підприємствам платили в середньому 8,6 тис. грн, господарствам населення — 5 тис. грн.

Чому перемагає польське масло

Ми вже повідомляли раніше про те, що наша країна, яка має всі можливості для виробництва своєї молочної та м’ясної продукції, завозить її з-закордону. Тенденція не покращилася. Як повідомляє український клуб аграрного бізнесу, за півроку ми завезли «молочки» з-закордону на 49,4 млн дол. більше, як туди продали. Через скорочення поголів’я та виробництва молочної продукції імпортні товари в нас продовжують активно витісняти вітчизняні. Так, більше, ніж у 7,7 раза зросли поставки в країну вершкового масла (+ 6,5 тис. тонн) та у 5 разів молока й вершків (+ 5 тис. тонн). За словами аналітика клубу Валентини Кропивко, витіснення вітчизняного вершкового масла імпортним з ЄС (переважно польським), пов’язано із більш конкурентними цінами європейської продукції на ринку. Зокрема за рахунок потужної державної підтримки сільгоспвиробників у Євросоюзі. Якщо за останні два місяці на нашу продукцію в середньому ціни зменшилися на два відсотки, то на продукцію з ЄС — на 13 відсотків. Яка за таких умов конкуренція?

Тіна Влад.