Нам варто згадати про городи і дачі

Ілюстраційне фото.

Українська влада не раз наголошувала західним партнерам: війна, яку розв’язала Московія в Україні, буде важким випробуванням не лише для нашої держави. Вичікувати, хто вийде переможцем у цій страшній бойні, а тільки потім стати на його бік — злочинна позиція щодо України, власного народу і всього світу. Експерти Київської школи економіки підрахували, що від експорту української агропродукції залежить продовольча безпека світу — Україна є житницею для 400 млн людей.

Але світ дуже повільно думає на три кроки наперед. Тож головна проблема, яка нині стоїть перед українською владою й агровиробниками — забезпечити необхідну кількість зерна для внутрішнього ринку — для України. Немає впевненості, чи вдосталь нам випаде експортувати зернових, але, як запевняють у владі, українців хлібом аграрії забезпечать. При цьому визнають, що посівна цього року непроста: на межі потреби, а то й не вистачає пального, запчастин, мінеральних добрив і навіть робочих рук, бо чимало чоловіків нині на фронті, в теробороні. Але попри скруту техніка виходить на поля.

Для того, щоб підтримати сільськогосподарських товаровиробників, уряд вніс зміни до програми «Доступні кредити 5-7-9%», щоб фінансувати посівні роботи.

Програма розширена для середніх підприємств з річним доходом до 50 млн євро (раніше було 20 млн євро) та для великих підприємств з річним доходом більше 50 млн євро незалежно від кількості працюючих. Максимальна сума кредиту для всіх збільшена з 50 млн грн до 60 млн грн. Процентна ставка — нуль відсотків річних протягом періоду воєнного стану й одного місяця після його припинення, а також п’ять відсотків річних після завершення згаданого періоду й до кінця строку кредиту.

Сільгоспвиробники зможуть використати гроші на придбання основних засобів, наприклад сільськогосподарської техніки, а також на поповнення обігових коштів, щоб можна було провадити підприємницьку діяльність. Інвестиційні кредити можна взяти на п’ять років, а ті, що призначені для поповнення обігових коштів — на три роки.

Якщо раніше аграрії могли подати заявки на кредит до 31 травня, то тепер термін подачі заявки на участь у програмі — впродовж дії воєнного стану. Також змінено розмір кредитної гарантії. Раніше він становив 80 відсотків від суми кредиту, тепер — 50 відсотків.

Таке рішення уряду безумовно допоможе нашим аграріям, але не вирішить глобальної світової проблеми. За словами голови Всеукраїнської аграрної ради — ВАР Андрія Дикуна, посівна кампанія може бути відносно успішною хіба в центральних і західних регіонах країни. В інших — справи сумні.

На всіх можливих європейських майданчиках наші аграрії розповідають про глобальну продовольчу кризу, що наближається через російську агресію, аби в інших країнах розуміли: припиняти війну потрібно негайно, бо постраждає він цього не лише Україна. Адже згідно з даними продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) через війну в Україні світові ціни на продукти харчування і корми можуть зрости на понад 20 відсотків. В організації побоюються: якщо війна затягнеться, то Україна не зможе зібрати звичний урожай. Така ситуація поставить під удар продовольчу безпеку в світі, відтак протягом року кількість людей, які страждатимуть від недоїдання сягне 8-13 мільйонів. 

Україні, з огляду на наші родючі землі і працьовитих людей, ніколи не загрожував голод, окрім штучно організованого. Попри всі труднощі ми виживемо. Як порадив один з відомих тернопільських аграріїв, нам, українцям, навіть тим, хто давно віддалився від сільгоспробіт, нинішньої весни варто згадати про городи і дачі, сіяти і садити якомога більше овочів, щоб забезпечити власні родини. Ми завше так робили в часи найбільших випробувань. І цього разу витримаємо. А щодо тих держав, продовольча безпека яких залежать від нашого зерна, то поки не запізно, їм потрібно зрозуміти: наш фронт — це й їхній фронт боротьби за виживання.

Тіна Влад.