На тлі масових протестів президент Казахстану відправив уряд у відставку

Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв прийняв відставку уряду. Обов’язки глави уряду Казахстану тимчасово буде виконувати Аліхан Смаїлов.

Про це йдеться в указі Токаєва від 5 січня, оприлюдненому на сайті президента Казахстану.

“Відповідно до статті 70 Конституції Республіки Казахстан постановляю:

  • Прийняти відставку уряду Республіки Казахстан.
  • Тимчасово покласти виконання обов’язків прем’єр-міністра Республіки Казахстан на Смаїлова Аліхана Асхановича.
  • Членам уряду Республіки Казахстан продовжувати виконання своїх обов’язків до затвердження нового складу уряду”, – сказано в тексті указу.

Цей указ президента Казахстану набуває чинності з дня підписання, тобто від сьогодні.

Як нагадує "УП", указ про відставку уряду президент Казахстану підписав на тлі "газових" протестів, що з 2 січня тривають у країні. Акції розпочалися у місті Жанаозені Мангістауської області  після стрибка цін на скраплений газ, яким заправляють більшість автомобілів у регіоні. З нового року його вартість на місцевих автозаправках збільшилася більше ніж удвічі: з 50-60 тенге за літр (близько $0,13) – до 120 тенге за літр ($0,27).

4 січня уряд Казахстану оголосив про зниження ціни на скраплений газ до 50 тенге за літр для Мангістауської області, однак акції протесту не припинилися.

Майже у всіх великих містах Казахстану, включаючи столицю, місто Нур-Султан, сталися сутички між протестувальниками з одного боку та поліцією, спецпризначенцями та військовими – з іншого. В Алмати та в Мангістауській області запровадили надзвичайний стан.