На Тернопільщині знаходиться пам’ятник Тарасові Шевченку, який встановили першим у Галичині (Фото)

фото: Вікіпедія Пам’ятний хрест до 50-річчя смерті Тараса Шевченка в Бурдяківцях (Борщівський район, Тернопільської області)
фото: Вікіпедія
Пам’ятний хрест до 50-річчя смерті Тараса Шевченка в Бурдяківцях (Борщівський район, Тернопільської області)

У містах і селах України є чимало пам’ятників Шевченкові, його іменем названо столичний університет, численні вулиці і сквери теж гордо носять ім’я співця українського народу.

В селі на Борщівщині, що у Тернопільській області, знаходиться пам’ятник Кобзареві, який є першим у Західній Україні.

Знаходиться він у селі Бурдяківцях і є пам’яткою монументального мистецтва місцевого значення.

Пам’ятний хрест із каменя висотою 3 м встановлений у 1911 році. Це один із перших пам’ятників Тарасові Шевченку в Галичині, автором якого є архітектор Олександр Лушпинський з Буцнева Тернопільського району.

Пам’ятник у вигляді хреста на прямокутному постаменті виготовили місцеві умільці з каменю і встановили біля школи. У верхній частині пам’ятника — барельєф Кобзаря, а з боків постамента — цитати з поезій Тараса Шевченка та Сидора Воробкевича.

Багатий на пам’ятники Кобзареві і Заліщицький район.

Читайте також: Унікальну картину часів Шевченка відреставрували і повернули до Андріївської церкви у Києві (Відео)

Історичними пам’ятками про генія-українця у місті Заліщках є пам’ятник Кобзареві, який зведено у 1961 році скульптором Дмитром Крвавичем.

фото: Заліщицька бібліотечна система Пам’ятник Тарасові Шевченку у Заліщиках
фото: Заліщицька бібліотечна система
Пам’ятник Тарасові Шевченку у Заліщиках

До 100-річчя від дня народження Т. Г. Шевченка встановлена Пам’ятна дошка на будівлі колишнього Народного дому ( тепер пошта), а на будинку міської музичної школи (вулиця Т. Шевченка ) – до 175-річчя від дня народження Кобзаря.

На його славу споруджено пам’ятники у селах району: Товстому, Торському, Щитівцях, Дуплиськах, Гиньківцях, Зеленому Гаї, Колодрібці, Касперівцях, Поділлі, Винятинцях, Нагорянах Заліщицького району.

Маловідомою, мабуть, для багатьох шанувальників імені і життєво-творчої спадщини поета, є історія «заліщицької верби», яка висаджена у 60-их роках біля пам’ятника Тарасу Шевченку і тепер прикрашає своєю пишною кроною і ошатним зеленим вбранням міський сквер.

Пагони верби привезли українські письменники з Мангешлаку до Львова, а потім, за сприяння відомого письменника Романа Лубківського, передали до Заліщиків.

Вчитель-природолюб Лев Романович Басараба з любов’ю виростив тоді вербові саджанці, які було висаджено біля пам’ятника Т. Шевченку.

Працівники Заліщицької районної бібліотеки біля пам’ятника Тарасу Шевченку і верби сьогодні, 6 березня 2019 року читали «Кобзар».