На Тернопільщині фахівці Пенсійного фонду розповіли, як без клопотів з дому подати заяву про призначення пенсії

Володимир Івахов.
Володимир Івахов.

Схоже, що українці не лише молодшого, середнього віку, а й старші – передпенсійного, якщо освоять комп’ютер принаймні на рівні користувача, зможуть значно спростити собі життя. Так, Пенсійний фонд України вже запровадив нову модель звернення громадян за призначенням пенсії в «один дотик» через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду. Про це розповів заступник начальника головного управління Пенсійного фонду в області Володимир Івахов.

На Тернопіллі в середньому 750 людей щомісяця оформляють документи на отримання пенсії. Середня пенсія в регіоні – 2319,21 грн

За словами Володимира Васильовича, Пенсійний фонд пропонує забезпечити призначення пенсії практично в одне відвідування — пенсіонер звертається в Пенсійного фонду лише раз, коли пенсія йому вже призначена, щоб отримати пенсійне посвідчення.

— Сьогодні відбувається так: людині потрібно прийти в структурний підрозділ Пенсійного фонду, подати паперову заяву, необхідні документи. Якщо не всі документи подані, потрібно ще раз звернутися в установу й донести їх. Якщо виникають питання, то для консультації знову ж треба прийти сюди. А це відбирає в людини час. Коли всі питання вирішені, людина знову має звернутися до установи Пенсійного фонду для отримання посвідчення.

На вебпорталі Пенсійного фонду є можливість подати всі необхідні документи, не виходячи з дому — за допомогою комп’ютера, а згодом, буквально за кілька тижнів, буде можливість це зробити й через мобільний додаток у мобільному телефоні, що дозволить навіть не з дому, а в будь-якому місці, де є доступ до інтернету, отримувати відповідні послуги. Подали заяву та потрібні документи, отримали повідомлення, що пенсія призначена й тільки тоді йдете в установу Пенсійного фонду. Будете отримувати там пенсійне посвідчення — спеціалісти проведуть ідентифікацію, перевірку оригіналів документів, які подали.

— Як можна зареєструватися на порталі Пенсійного фонду?

— Реєстрація на вебпорталі проходить двома способами: за допомогою логіна й пароля й за допомогою електронного ключа. Для того, щоб отримати пароль для входу в портал, все ж потрібно відвідати установу Пенсійного фонду й написати заяву на отримання одноразового паролю для доступу до вебпорталу й згодом реєструватися. А якщо людина вже має електронний ключ і користується електронним цифровим підписом, то до Пенсійного фонду не потрібно йти. Тоді, не виходячи з дому, можна зайти на вебпортал Пенсійного фонду й подати заяву на призначення пенсії.

— А як із потрібними для призначення пенсії документами?

— Зареєструвавшись на вебпорталі, людина подає разом із заявою й всі необхідні документи в електронному вигляді — їхні сканкопії. Для кожного виду пенсії на порталі інформація, які потрібні документи. На адресу електронної пошти чи повідомленням на мобільний телефон, які також необхідно вказати в заяві, спеціалісти фонду, якщо якихось документів немає, інформують про це.

— Чи можна без електронного підпису відіслати заяву про призначення пенсії?

— Ні. За допомогою логіна й пароля маємо інформацію про заробітну плату, страховий стаж, зарахований на тепер і який буде включений при розрахунку пенсії. Маємо можливість контролювати, як роботодавець платить внески із зарплатні, з якої суми заробітної плати сплачено страхові внески. До речі, на порталі відображатиметься страховий стаж, починаючи із 2004 року. Стаж до цього часу буде зараховуватися на підставі трудової книжки.

Через портал є можливість комунікації з Пенсійним фондом України. Якщо помітили помилку в даних, то можна заповнити анкету для їх зміни в реєстрі застрахованих осіб. Можна також написати звернення чи записатися на прийом до керівництва структурного підрозділу Пенсійного фонду. Тобто, можливостей використання порталу багато. Це — зручно, бо економить час, система прозора: людина має можливість відслідкувати, на якому етапі розгляд заява в режимі реального часу, надана послуга чи ні.

Наголошу: підписувати заяву потрібно електронним цифровим підписом, тобто попередньо треба виготовити електронний ключ.

— Чи багато пенсіонерів в області вже скористалися порталом?

— Ця послуга тільки починає впроваджуватися. Але ми вже тепер бачимо, що до нас звертається велика частка потенційних пенсіонерів, які можуть користуватися такою послугою.

Тіна Влад.