На Тернопіллі міліють водойми, зникають річки й джерела — Анатолій Качка пояснив причини

Анатолій КАЧКАСитуація з водними ресурсами на теренах Тернопільської області сьогодні критична. Вже виявлено значне пониження рівня грунтових вод, обміління річок, водойм, зникнення річок і водойм, джерел. Аналіз режиму роботи малих і середніх річок краю за останні п’ять років показав, що рівень води в них порівняно з 2011 — 2012 роками знизився від 30 до 60 сантиметрів залежно від їх місцезнаходження.

26 років тому на конференції ООН з охорони навколишнього середовища 22 березня назвали Днем водних ресурсів. З тих пір щорічно в усьому світі відзначають День води. Чому для людства так важливо нагадати про те, що вода — основа нашого життя?

— Вода — справді дивовижна життєдайна речовина, — каже начальник регіонального офісу водних ресурсів у Тернопільській області Анатолій Качка. — Вона проста й водночас дуже складна. У її молекулі поєднується тільки три атоми: два водню і один кисню. Попри таку просту будову вчені досі не до кінця розуміють, як функціонують ці молекули. Вода була й залишається об’єктом багатьох наукових досліджень.

— Відомо, що без води немає життя. Насторожує те, що останнім часом усе частіше згадують про те, що людству загрожує її нестача…

— Нині відомо, що кожна сьома людина на планеті не має доступу до безпечної питної води. З усього водного басейну на Землі лише менше відсотка придатне для вживання в їжу. З кожним роком ситуація погіршується: за останні 40 років кількість прісної води на людину зменшилася на 40 відсотків. Уже тепер більше 850 мільйонів людей гинуть від голоду через нестачу рідини для поливу сільськогосподарських рослин!

Нерозумне використання природних ресурсів, величезна кількість промислових і побутових відходів призвели до небезпечного забруднення грунтових басейнів планети. Чи знаєте ви, що тільки в Україні жителям понад тисячі населених пунктів заборонено пити воду з місцевих джерел, що лише три відсотки річок на планеті мають відносно чисту та безпечну за складом воду? З кожним днем стан річок та озер, на жаль, погіршується.

— Напевно, було б дуже нерозумно не звертати на це уваги.

— Так. Саме тому був запроваджений у світі День води. Люди повинні зрозуміти: не можна бездумно використовувати цей життєдайний ресурс і не відновлювати його, не берегти.

— На перший погляд Тернопілля багате на воду. Чи це так насправді?

— Це лише на перший погляд — і в нас тут є чималі проблеми. Питання водозабезпечення — одне з найактуальніших для Тернопільщини. Скажу без перебільшення: ситуація з водними ресурсами на теренах області сьогодні критична. Адже вже виявлено значне пониження рівня грунтових вод, обміління річок, водойм, зникнення річок і водойм, джерел. Аналіз режиму роботи малих і середніх річок краю за останні п’ять років показав, що рівень води в них порівняно з 2011 — 2012 роками знизився від 30 до 60 сантиметрів залежно від їх місцезнаходження.

Нестачу води для водозабезпечення господарств уже тепер дуже відчувають у населених пунктах області, проводяться роботи по централізованому водопостачанню, будівництво і реконструкція очисних споруд. За водозабезпеченням Тернопільська область займає 15 місце в державі.

— Чому? Адже, здавалося, наш регіон — не степ, у нас немає значних засух.

— Ви, мабуть, помітили, що останніми роками в нас літо дуже спекотливе, немає значних дощів навесні та восени. Основна причина нестачі води — недостатня кількість опадів принаймні за останні три роки. На жаль, потерпаємо всі ми й від безгосподарного ставлення місцевих органів влади до стану водних ресурсів. Останні п’ять років повністю призупинено фінансування, виконання робіт по оздоровленню малих річок з місцевих бюджетів.Фінансування природоохоронних заходів проводиться тільки з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища.

Усі малі річки, потічки, джерела, які їх наповнюють, у жахливому стані. Їх русла поросли верболозами, захаращені сміттям. Наслідок цього — замулення русел річок, водойм і джерел. За таких умов вода «тікатиме» з наших міст і сіл. А це означатиме, що ми втратимо можливість на теренах нашого краю не лише милуватися річковими плесами, а й займатися сільськогосподарським виробництвом.

Сьогодні важливо зосередити зусилля на тому, щоб залишити майбутнє покоління життєво необхідний ресурс — воду. Ми вже робимо в цьому напрямку чимало й надалі будемо активізувати зусилля й ініціювати до дій громади, на території яких розташовані річки, потічки, джерела, щоб життєдайна сила чистої води була доступна через багато років нашим дітям і онукам.

Тіна Влад.  Вільне життя плюс.