На краю гуманітарної катастрофи

Де ліки?
Де ліки?

Сьогодні вітчизняні пацієнтські та антикорупційні організації закликають фармацевтичні компанії припинити продавати в Україні лікарські препарати заледве не за ціною золота та знизити ціни на них, принаймні, до рівня 2013 року. А водночас –  перестати заробляти гроші на смертельно хворих українцях та здійснити гуманітарний крок, надавши Україні минулорічний обсяг препаратів.

Згідно ж з даними минулого року, щодня від таких захворювань, як туберкульоз, СНІД, серцево-судинні, онкологія та ін. в Україні помирає 1607 громадян. А у разі закупівлі за чинними державними медичними програмами ліків за завищеними цінами – без лікування залишиться більшість українців, що призведе до ще більшої кількості смертей, а відтак – гуманітарної катастрофи в країні, яка і без того знаходиться на межі виживання. Незважаючи на позитивні зрушення в Україні, які почали відбуватися після повалення корупційного режиму попередньої влади, для простого пацієнта сьогодні, як ніколи раніше, існує загроза загалом залишитись без вкрай потрібних ліків. Причини тому – глибока політична та економічна кризи, девальвація національної валюти, військові дії, які ведуться на Сході країни. Слід зазначити, що мізерні гроші на ліки, що виділяла минула влада хворим українцям, складали 40% від потреб. Цього ж року цифри скоротилися вдвічі внаслідок девальвації гривні та введення додаткового ПДВ на ліки, й становлять лише 20% від потреби. Але справа не тільки, й не стільки в загально економічних чинниках, вважають активісти. Адже після відкриття конвертів на тендерних торгах виявилося, що ціни на ліки були необґрунтовано завищені самими фармацевтичними компаніями. Так, наприклад, ціни на препарати з дитячої онкології були підняті на 40%-60%, а по деяким позиціям, як, приміром, дитячий гемодіаліз, ціни зросли вже до захмарних меж – до 300%!

«Замість того, щоб піти на поступки та продати Україні ліки за так званою «соціальною» ціною, фармацевтичні компанії вирішили нажитися на нашому горі та війні, – розповідає Дмитро Шерембей, голова БФ «Пацієнти України». – Це неприпустимо, щоб тисячі українських пацієнтів померли через жадібність фармацевтичних бізнесменів, тому ми боротимемося за зниження цін на ліки в Україні до хоча б середніх по регіону».

Підтверджують слова активістів і юристи, вважаючи, що такі ціни є необґрунтованими для України. «Ми порівняли ціни на ті ж самі препарати в сусідніх країнах, таких як Молдова, Болгарія, Чехія. Там аналогічні препарати у десятки разів дешевші, – стверджує Олена Щербан, юрист «Центру протидії корупції». – Таке значне перевищення цін є підставою для звернення в Антимонопольний комітет щодо можливої змови фармацевтичних компаній та імітації конкуренції заради надприбутків».

Між тим, щороку МОЗ України закуповує на державних торгах ліки для лікування смертельних хвороб за 18 лікувальними програмами. Серед них такі хвороби, як онкологія, гепатит, туберкульоз, гемофілія, муковісцидоз, ВІЛ/СНІД та інші. Відтак, закладений бюджетний дефіцит на видатки медицини, а також збільшення курсу долара та євро, а потім ще й додаткове збільшення цін на ліки фармацевтичними компаніями не залишають хворим українцям жодного шансу на життя. Щоби привернути увагу світової спільноти до такої кричущої несправедливості, українські активісти звернулися з відкритими листами до всіх центральних офісів фармацевтичних компаній із закликом вплинути на їх українські представництва та переглянути свою цінову політику.  А для наочної демонстрації,  вони створили власний рейтинг 8 найбільш зажерливих фармкомпаній, до яких потрапили: MSD, Astellas, Novartis, Medac, Baxter, Lumier-Pharma, Janssen та українська “Дарниця”.

«Закупівлі препаратів для ВІЛ-позитивних українців показали, що фармацевтичні компанії таки можуть знизити ціни на препарати, – стверджує Володимир Жовтяк, голова Координаційної ради ВБО «Всеукраїнська мережа людей, що живуть з ВІЛ/СНІД». – Але вони зробили це лише в сфері, де є потужна пацієнтська спільнота, й де вони зрозуміли, що ми їх контролюватимемо. Ті ж самі компанії, але з препаратами для українців з іншими захворюваннями, та навіть дітей, вийшли на торги з дуже завищеними цінами. Але ми не можемо стояти осторонь і будемо боротися за зниження цін для всіх пацієнтів України».

Вкрай обурені пацієнтські організації й документом Міністерства охорони здоров’я від 31.07.2014 р., який  запропонований   на затвердження Кабміну в якості постанови щодо «Внесення змін до порядку використання коштів, передбачених у держбюджеті  для виконання програм та здійснення централізованих заходів». Ця постанова узаконює підвищення цін на ліки до 53% та автоматично зменшує кількість ліків і кількість життів, врятованих в Україні майже вдвічі.

Ігор Галущак