МЗС Молдови направило посольству України в Кишиневі ноту у зв’язку зі справою судді Чауса

МЗС Молдови направило посольству України в Кишиневі ноту у зв’язку зі справою про викрадення українського судді Миколи Чауса. Це випливає з доповідної записки посла України Марко Шевченка до Києва, повідомляє NM.

У доповідній записці посла йдеться, що 9 квітня він зустрівся в будівлі МЗСЄІ з держсекретарем міністерства закордонних справ Молдови Думітру Соколаном, який передав йому ноту з проханням про зняття дипломатичного імунітету з військового аташе українського посольства Сергія Сметанюка з метою “кримінального переслідування та притягнення до відповідальності”.

У ноті також запитується дозвіл на проведення обшуку і пошуку доказів в автомобілі посольства, закріпленому за Сметанюком.

Посол також повідомляє в доповідній записці, що молдавський держсекретар повідомив його про те, що президент Молдови Майя Санду кілька разів намагалася зв’язатися з президентом України Володимиром Зеленським, але “це не вдалося не з вини молдавської сторони”.

Також, за словами посла, телефонна розмова в.о. прем’єр-міністра, міністра закордонних справ і європейської інтеграції Аурелія Чоко з главою українського МЗС Дмитром Кулебою дала молдавській стороні підстави вважати, що “викрадення громадянина України Чауса було скоєне зловмисниками, а не представниками державних органів України”, повідомляє Прямий.

У записці також зазначено, що молдавська сторона не має наміру повідомляти ЗМІ про ноту з проханням зняти дипломатичний імунітет зі Сметанюка.

Також за словами посла, сторони сходяться на думці про необхідність почати роботу в рамках спільної міждержавної комісії з розслідування обставин викрадення Чауса, а українська сторона підтверджує своє бажання з’ясувати обставини події та встановити місцезнаходження Чауса.

Шевченко зазначає, що неофіційно позначив на зустрічі з Соколаном попередню готовність організувати на території посольства зустріч Сметанюка з молдавськими представниками, але отримання ноти змінює ситуацію, і він змушений звернутися за інструкціями до Києва.

У записці посол також повідомляє про те, що в молдавському парламенті створена робоча група з розслідування викрадення Чауса, і зазначає, що “очікується, що підсумком роботи цієї комісії стане зняття з посади нинішнього директора СІБ і перепідпорядкування відомства парламенту” (зараз СІБ підзвітний президенту).

Крім того, посол України відзначає, що найбільші репутаційні та рейтингові втрати від ситуації, що склалася несе Майя Санду, у якій немає можливості вплинути на “позицію органів виконавчої влади, прокуратури та правоохоронних органів, які продовжують перебувати під контролем призначенців (експрезидента – ред.) Додона і залишаються під впливом російських чиновників”.

“Складається враження, що політичні опоненти Майї Санду і їх російські куратори цілеспрямовано завели президента Санду в ситуацію, коли вона повинна або взяти на себе політичну відповідальність за викрадення, або зайняти жорстку позицію стосовно України”, – пише Шевченко.

Посол пропонує своєму керівництву негайно повідомити молдавську сторону про те, хто буде представляти Україну в спільній міждержавній комісії (робочій групі), і провести її перше засідання в Києві або Кишиневі. Потім він пропонує дати офіційний негативну відповідь на ноту про зняття імунітету зі Сметанюка, який перебуває на службі в дипмісії з 9 квітня 2017 року, і термін його повноважень закінчується 3 травня 2021 року.

Посол також пропонує “для поліпшення політичних позицій Майї Санду в її протистоянні з проросійськими силами в Молдові” найближчим часом провести коротку телефонну розмову президентів Молдови та України, у ході якого підтвердити позицію, озвучену в розмові Чоко і Кулеби, і встановити дату засідання спільної робочої групи, повідомивши про це пресу.

Нагадаємо, поліція Кишинева підтвердила силове викрадення судді Миколи Чауса. Згодом в Молдові затримали підозрюваного у викраденні судді Чауса.

Як відомо, суддя Чаус є фігурантом так званих “плівок Труби” – записів з кабінету ексдиректора ДБР, які були опубліковані в грудні 2019 року.