Митрополит Епіфаній: цікаві факти з життя глави Православної церкви України

Президент України Петро Порошенко, митрополит Епіфаній та представник вселенського патріарха митрополит Галльський Еммануїл. Фото: president.gov.ua
Президент України Петро Порошенко, митрополит Епіфаній та представник вселенського патріарха митрополит Галльський Еммануїл. Фото: president.gov.ua

Митрополиту Епіфанію (в миру- Думенкові Сергію Петровичу) 39 років. Він народився 3 лютого 1979 року в селі Вовкове Одеської області в сім’ї робітників. Дитинство майбутнього митрополита минуло в селі Стара Жадова Чернівецької області, де він закінчив школу. Видання «Молодий Буковинець» пише, що Думенко був відмінником.

У 1996–1999 роках. навчався в Київській духовній семінарії, в 1999–2003 роках – у Київській духовній академії, де захистив дисертацію і став кандидатом богословських наук.

Із 1 липня 2003 року до 31 грудня 2005 року Думенко був секретарем-референтом Рівненського єпархіального управління та особистим секретарем митрополита Рівненського й Острозького Даниїла (Чокалюка), який помер у 2005 році. Він також викладав у Рівненській духовній семінарії. У 2006–2007 роках Думенко навчався на філософському факультеті Афінського національного університету. У 2007 році став викладачем Київської православної богословської академії, завідувачем кафедри філології. Наразі є членом Національної спілки журналістів України та Міжнародної федерації журналістів.

У чернецтво його постригли з ім’ям Епіфаній (на честь святителя Епіфанія Кіпрського) 21 грудня 2007 року в Михайлівському Золотоверхому монастирі.

«Бажання стати ченцем у мене було ще з часів навчання в семінарії. Бажання було, але був і страх. Я розумів, що прийняти сан – дуже відповідально. Я спочатку закінчив семінарію, а потім і академію. Так склалося, що після навчання мене направили на викладання в Рівненську духовну семінарію, а там уже сформувався життєвий вибір: я прийму чернецтво», – Епіфаній розповідав в інтерв’ю «Україні молодій» у 2013 році.

Митрополит Київсьткий і всієї України Епіфаній
Митрополит Київсьткий і всієї України Епіфаній

Навесні 2008 року Епіфанія возвели у сан архімандрита і призначили намісником київського Свято-Михайлівського Видубицького чоловічого монастиря, а також керуючим справами Київської патріархії.

У жовтні 2008 року став доцентом Київської православної богословської академії, а за рік Синод УПЦ КП обрав його єпископом Вишгородським, вікарієм Київської єпархії. У липні 2010 року Епіфаній його призначили єпископом Переяслав-Хмельницьким і Бориспільським, керівником справами Переяслав-Хмельницької єпархії і ректором Київської православної богословської академії.

23 січня 2012 року Епіфанія возвели у сан архієпископа. Восени того самого року став доктором богословських наук. У жовтні 2012 року очолив Синодальне управління у справах духовної освіти.

У червні 2013 року архієпископ Епіфаній став митрополитом Переяслав-Хмельницьким і Білоцерківським, його призначили патріаршим намісником (наступником патріарха Філарета у разі його смерті). У зв’язку з цим Епіфаній став постійним членом Синоду УПЦ КП. Епіфаній належить до найближчого оточення Філарета і є його правою рукою.