“Ми не споживачі, а користувачі послуг. Проте впливати ні на що не можемо”, – громадські активісти (Фото, Відео)

P9050001-nЯк поліпшити якість надання послуг у будь-якому місті України, в тому числі у Тернополі, замислилися громадські активісти. Тож вирішили напрацювати методику контролю та, відповідно, впливу на комунальні і муніципальні служби.

З цією метою протягом березня-травня  2014 р. у Тернополі реалізовували проект «Запровадження громадського контролю за діяльністю органів місцевого самоврядування Дніпропетровської, Тернопільської областей та Автономної Республіки Крим з надання муніципальних послуг». Оскільки Крим Росія анексувала, до проекту замість нього долучили Чернігівську область. Утім, результати все одно вийшли показовими. І Тернопіль виглядав не найгірше…

Читайте також. У Старому парку Тернополя буде музей на честь останньої криївки (Відео)

Про підсумки, яких добилися активісти, йшлося нещодавно на засіданні у прес-клубі.

- Ми не споживачі, а користувачі послуг. Адже ми платимо за те, що нам надають комунальні служби та підприємства. Проте впливати наразі ні на що не можемо, - каже виконавчий директор Тернопільської обласної громадської організації «Гуртом!» Ігор Ковалик. – Ось це і варто змінювати. Сподіваюся, наша робота допоможе.

Виконавцем проекту в Тернополі є Тернопільська обласна громадська організація «Гуртом!», а партнерами проекту виступили МО «Гармонія М» та Тернопільське регіональне відділення Асоціації міст України. Тож до звіту долучилися Дмитро Вакуленко - голова громадської організації  «Гармонія М» і Руслан Фронц - заступник виконавчого директора Тернопільського регіонального відділення Асоціації міст України.

Головне завдання, яке перед собою ставили виконавці, - проведення громадського моніторингу за діяльністю органів місцевого самоврядування з надання муніципальних послуг. Зокрема, активісти акцентували увагу на організації надання послуг міських пасажирських перевезень (розклад руху, зупинки, інформаційні таблиці тощо) та водопостачання й водовідведення (поточні та капітальні ремонти мережі, тарифи тощо).

Активісти врешті підготували чіткі рекомендації: як поліпшити якість надання послуг. Своїми напрацюваннями вони готові поділитися із тими, хто ті послуги надає. А також зі споживачами. Саме вони, на думку активістів, повинні контролювати та моніторити все, маючи важелі впливу. Це особливо важливо у ситуації з монополістами, якими є водоканали, наприклад.

Читайте також. Дискусія: новостворений бренд Тернополя багатьом не подобається (Відео)

Ігор Ковалик, Дмитро Вакуленко та Руслан Фронц переконували, що питання вивчали всебічно. По-перше, надсилали запити, аби отримати максимум інформації. По-друге, залучали експертів. Цей момент виключає безпредметну критику, а натомість дає змогу забезпечити фаховий аналіз, а відтак – надання порад.

Окрім того, активісти спілкувалися зі споживачами послуг і тими, хто ті послуги надає. Причому Тернопіль у цьому плані виділився позитивно – відповіді на всі інформаційні запити активістів до органів місцевого самоврядування надходили вчасно. Більше того, Ігор Ковалик відчув сприяння у  проведенні дослідження.

- Я можу сказати, що наші колеги у Дніпропетровську, наприклад, всю інформацію мусили отримувати через прокуратуру, - каже він.

Є й інший позитивний момент - у Тернополі, як каже Ігор Ковалик, ситуація щодо надання муніципальних послуг, є однією з найкращих.

- Так, є проблеми, є багато запитань до перевізників. Приміром, не завжди автобуси чисті, немає єдиної форми у водіїв, наші волонтери фіксували розмови водіїв по мобільному під час руху, - додає він. – Однак у Тернополі, на відміну від інших міст, немає серйозних проблем із  графіком руху громадського транспорту, більшість зупинок забезпечені  лавками та спеціальними покриттями.

Власне, волонтерами були четверо студентів. Для них обрали окремі маршрути. Молоді люди користувалися транспортом і занотовували все те, що помітили.

- Найперше ми звертали увагу на якість надання послуг, а також облаштування  місць очікування – зупинок, - пояснив Руслан Фронц. - Із понад 200 зупинок громадського транспорту у Тернополі понад 150 обладнані усім необхідним.

Активісти також підкреслили, що Тернопіль – одне з тих міст, де питання оплати за проїзд у громадському транспорті обговорювали  на громадських слуханнях. У Дніпропетровську, приміром, кожен перевізник сам встановлює вартість проїзду. Вплив громади на це – нульовий. До того ж, там існують проблеми із графіками руху громадського транспорту.

Однак, відповідно до проведеного анкетування (залучили 72 респондентів – прим.), наданням транспортних послуг у Тернополі все одно задоволені трохи більше половини опитаних тернополян.

Краще за інші міста, в яких проводили такі ж дослідження, Тернопіль виглядає і в плані водозабезпечення та водовідведення. Хоча є й проблеми, визнають активісти.

- Поряд із водозабором є Малашівське сміттєзвалище, - нагадує Дмитро Вакуленко. - Як повідомили у водоканалі, якість води вони перевіряють кожного дня. Але все-таки небезпека є. Сміттярка – величезна і невпорядкована.

Чимало питань і до якості обслуговування мереж водопостачання у місті.

- Якщо зовнішні мережі регулярно ремонтують – в силу фінансових можливостей водоканалу, то стан внутрішньобудинкових – набагато гірший, - каже Ігор Ковалик. – Але виправити ситуацію, на нашу думку, можна було б спільними зусиллями. Долучитися до ремонтів повинні і самі мешканці. Наприклад, у старих будинках в центральній частині Тернополя живуть небідні люди. А якби фінансування робіт забезпечити 50/50, долучивши кошти з місцевого бюджету?

До речі, гості прес-клубу запевнили, що вони зуміли розробити методи моніторингу надання комунальних та муніципальних послуг. Тепер вони готові ними ділитися.

Дмитро Вакуленко
Руслан Фронц
Ігор Ковалик

Софія Левицька