“Ми мусимо показати, що на будь-яку військову агресію буде широка відповідь», – заявив президент Польщі.

Анджей Дуда
Анджей Дуда

Президент Польщі Анджей Дуда під час урочистостей у столиці Варшаві з нагоди 80-х роковин початку Другої світової війни розкритикував «імперіалістичні тенденції» Росії, повідомляє “Радіо”Свобода”.

«Нещодавно ми побачили навіть повернення імперіалістичних тенденцій у Європі, намагань змінювати кордони силою, напади на інші держави, захоплення територій, поневолення громадян», – сказав Дуда. Він не назвав Росію на ім’я, але ясно дав знати, кого має на увазі, пригадавши воєнні дії Москви проти Грузії 2008 року і проти України 2014-го, які, за його словами, змінили кордони.

«Заплющувати на це очі – не рецепт збереження миру. Це простий шлях, щоб заохотити агресивних особистостей, простий шлях, щоб, по суті, погодитися з подальшими нападами», – наголосив Дуда. «Це великий урок для нас: із такими діями погоджуватися не можна. Необхідні санкції. Необхідні рішучі дії. Ми мусимо показати, що на будь-яку військову агресію буде широка відповідь», – додав президент Польщі.
У пам’ятних заходах у Польщі, яка стала першою жертвою Другої світової війни, взяли участь чільні керівники кількох десятків країн, серед них і президент України Володимир Зеленський.

Президента Росії Володимира Путіна не запросили. Коментатори згадують як причину саме агресію Росії проти України – у Криму, а потім на Донбасі, – що почалася 2014 року і триває досі. Офіційно Варшава пояснила, що на заходи запрошували не тих, хто брав участь у війні (Росія вважає себе наступницею СРСР і нерідко приписує собі честь перемоги в тій війні), а тих, хто є її нинішніми союзниками.

Вторгнення німецьких військ до Польщі 1 вересня 1939 року позначило початок Другої світової війни. Вже через два тижні до нацистів приєднався СРСР, почавши окупацію Польщі зі сходу, відповідно до союзницького договору з Гітлером і таємних домовленостей про поділ сфер впливу.