МВФ не проти – в Україні зниження вартості газу не останнє

fgРішення Кабміну, що дозволяє знижувати ціну на газ для населення нижче 8,55 грн за кубометр, відповідає зобов’язанням, які взяла на себе Україна в програмі співпраці з МВФ. Про це заявила міністр фінансів Оксана Маркарова.

Вартість газу, а отже — значної частини комунальних послуг, чи не основне питання, що хвилює українців. На несправедливому для населення тарифі будувала передвиборчу агітацію значна кількість тих політиків, які прагнули президентського крісла. Про народ і його блага неабияк турбувалася у лозунгах і команда Володимира Зеленського.

Чи міг Президент Порошенко знизити вартість газу? Особисто — ні. Чи може тепер Зеленський це зробити? Його радник Дмитро Разумков однозначно сказав — ні. Але, щоб електорат не одразу розчарувався у виборі, команда Зеленського помахала пальцем у бік уряду Гройсмана й прикрикнула: вартість газу треба зменшити! Але прикрикнула пізнувато, бо рішення було прийнято ще до другого туру президентських виборів, тож газ і так мав стати дешевшим з першого травня. Це, як пояснюють урядовці, сталося тому, що на міжнародному ринку ціна на нафтопродукти пішла донизу.

Більше того, як заявив прем’єр міністр Володимир Гройсман, зниження ціни на газ з першого травня може бути не останнім.

Нагадаю. Ще 22 квітня «Нафтогаз» заявив, що спільно із представниками уряду розробили новий механізм визначення регульованої ціни, який дозволяє не тільки уникнути підвищення вартості газу для населення з першого травня 2019 року, а й зменшити її до рівня 8247 грн за тисячу кубів (кінцева роздрібна ціна). Наступного дня Гройсман сказав про те, що зниження ціни на газ із травня є гарним початком для подальших знижень. Раніше йшлося про те, що вартість газу зменшать не набагато, потім уряд вирішив зменшити її на 300 грн за тисячу кубів. При цьому прем’єр пригрозив голові «Нафтогазу» Андрієві Коболєву звільненням, якщо компанія не знизить ціну на газ для потреб населення.

Приємно визнавати те, що будь-які вибори в Україні сильно стимулюють любов влади до народу. Так, днями міністр фінансів Оксана Маркарова заявила, що постанова Кабміну, що дозволяє знижувати ціну на газ для потреб населення нижче 8,55 грн за кубометр, відповідає зобов’язанням, які взяла на себе Україна в програмі співпраці з Міжнародним валютним фондом, повідомляє ЕП. Вона додала, що тільки в кінці 2019 року ціна газу для населення має встановитися на ринковому рівні. Людям, які щомісяця заглядають у платіжки, не зовсім зрозумілі ці реверанси МВФ й українського уряду один одному. Виникає тільки питання, якщо МВФ такий ліберальний щодо ціни на газ, то чому не знизили його вартість раніше.

Впливатиме на наше життя, як завше, курс долара США. У передвиборчий період нривня зміцнилася з кількох причин, серед яких — чималий викид на український ринок доларів на проведення виборів. Поступово гривня, як прогнозує МВФ, поступиться долару. До кінця 2019-го за прогнозами фонду курс гривні до долара становитиме 28,7 грн за долар. Про це йдеться у квітневому огляді МВФ World Economic Outlook. Експерти МВФ очікують, що гривня продовжуватиме слабшати не лише протягом 2019-го, а й надалі. Так, у 2020 році прогнозують 30 грн за долар, у 2021-му очікується, що за один долар українцям доведеться віддати 30,5 грн. Згідно з прогнозом, до 2024 року гривня ослабне відносно долара ще більше й курс буде приблизно 31,9 грн за долар.

Аналітики Американського фінансового конгломерату Morgan Stanley мають свою думку з цього приводу. Так, вони спрогнозували, що до кінця 2019-го курс гривні впаде порівняно з сьогоднішнім на 4 грн — до 31 грн за долар. Окрім цього, вони очікують, що до кінця 2020-го курс гривні до долара знизиться ще більше — до 32,5 грн за долар. Зробило свій прогноз також відоме агентство Fitch. Вони вважають, що до кінця 2019-го курс буде не вищим, ніж 28,86 грн за долар. Чи вірити всім їм — страва кожного.

Тіна Влад.