Може внести обмеження на грантожерську діяльність?

Борис Кушнірук, економіст, експерт-аналітик.
Борис Кушнірук, економіст, експерт-аналітик.

Мені вже доводилось коментувати ситуацію з ініціативами “громадських” активістів, які вимагають ухвалити зміни до законодавства, що передбачатимуть заборону викладування тютюнових виробів на прилавку. 
У найближчий вівторок відповідний законопроект планують для розгляду у Верховній Раді, тому є сенс ще раз пояснити, у чому ідіотизм цієї пропозиції.

Головний аргумент грантових “борців з тютюнопалінням” полягає у тому, що мовляв, якщо люди, тим більше діти, бачать на вітрині пачки з цигарками, то у них мовляв з’являється бажання їх придбати. А от якщо не бачитимуть їх, то і не купуватимуть. Слід зазначити, що жодні дослідження, що проводились в Європі та США, не підтверджують такого взаємозв’язку. Це стосується і страшилок на пачках. Вони теж не спонукають до припинення тютюнопаління.

Читайте також: Борис Кушнірук: Путін і Медведчук свою ставку на президентських виборах в Україні зробили, і вже дуже давно

Головним фактором, який впливає на поведінку осіб, що палять цигарки, є їх ціна. Причому це не одномоментний процес. Сполученим Штатам знадобилось двадцять років дуже високих цін на цигарки, щоби поступово сформувалась стала тенденція скорочення тютюнопаління. Також це супроводжувалось активною пропагандою здорового способу життя, формуванням громадської думки, що курити — це не тільки шкідливо для здоров’я, але і ознака слабкості та неуспішності.

Отже видумувати український велосипед зовсім непотрібно. Необхідно робити те саме і це призведе до позитивних зрушень. Хоча, зрозуміло, не зразу. Що, до речі, значною мірою і робиться. Україна у межах Угоди про асоціацію з ЄС взяла на себе зобов'язання у строк до 2025 року довести розмір акцизу і відповідно ціни на цигарки до європейського рівня.
Але ось у чому виникає проблема. У нас є “громадські” активісти, що сидять на західних грантах, і їм потрібно демонструвати грантодавцям свою активність та результативність. Зрозуміло, що обираючи західний шлях, коли боротьба з тютюнопалінням — це довгий, кропіткий процес, особливо у частині популяризації здорового способу життя, пред'явити грантодавцям успіхи тут і зразу неможливо. Значить і фінансування може зупинитись. За таких обставин і породжуються ідеї законопроектів абсурдніше одна за іншу. Тут і заборона викладати на прилавку цигарки, це і продаж їх виключно у окремих ізольованих приміщеннях з охороною, яка перевірятиме на вході паспорті та не впускатиме осіб молодше 18 років. Є також законодавчі пропозиції не піднімати вартість акцизу поступово, а зробити це одним кроком. Хоча, зрозуміло, що в один день мільйони осіб не кинуть палити. Скоріше, як у тому анекдоті, вони підуть палити сільраду.

Читайте також: Експерт: Рінат Ахметов має можливість шантажувати країну щодо забезпечення стабільного виробництва електроенергії

Якщо ж без жартів, то очевидно, що це лише викличе стрімке зростання неофіційного продажу контрафакту, з чим боротись, враховуючи, що йдеться про мільйони осіб, буде неможливо.
Крім того, зрозуміло, що гратись у контрафактну продукцію будуть не потужні міжнародні тютюнові фабрики, які працюють в Україні. А тому саме у них, внаслідок подібного ідіотизму, скоротиться виробництво з відповідним скороченням платежів до держбюджету.

Все це на пальцях усім цим гратожерним “борцунам” намагається пояснити голова Комітету з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна. Але у хлопців “гранти горять”. Тому у засобах вони не церемоняться. Всі, хто намагається адекватно відноситись до цього питання, усвідомлюючи негативні наслідки подібних кавалерійських атак, звинувачуються, що це вони не думають про здоров'я нації, лобіюють інтереси тютюнових компаній.

Інколи виникає щире бажання внести обмеження на грантожерську діяльність.
Грантова допомога справді потрібна українському суспільству. Завдячуючи грантовій підтримці було зроблено багато корисного.
Але завдячуючи так званим “громадським” активістам, ми також стільки дурниць наробили, що у мене вже просто відраза та лють виникає, коли я бачу, як черговий грантовий борець з чимось агресивно проштовхує якусь дурницю лише тому, що йому потрібно прозвітувати про свою діяльність та отримати чергову порцію фінансування.