Міжнародний абітраж може розглянути позови українських компаній за втрати через анексію Криму – рішення суду Швейцарії

ф1Федеральний суд Швейцарії дозволив міжнародному арбітражу в Женеві розгляд по суті заяв 12-ти українських компаній про компенсацію від втрати ними активів через окупацію Росією українського Криму. Позивачі вимагають компенсувати їм майже $100 млн.

Про це йдеться в офіційному повідомленні суду Швейцарії, пише 112 Україна.

12 компаній в 2015 році звернулися в Постійну палату Третейського суду в Гаазі з приводу націоналізації їх активів у Криму в результаті приєднання півострова до Росії. Заявники посилалися на російсько-українську міжурядову угоду про взаємний захист інвестицій від 1998 року. “Укрнафта” оцінила свої втрати в 50,3 млн доларів, а інші 11 компаній — у 47,4 млн доларів (без урахування відсотків).

У червні 2017 року суд дозволив заслухати вимоги 12 українських компаній по суті, однак Росія оскаржила проміжні рішення суду в швейцарському федеральному суді.

Росія наполягала на тому, що російсько-українська угода захищає інвестиції, здійснені тільки на території іншої країни. На їх думку, так як зазначені компанії інвестували в той час, коли Крим був частиною України, - вони не підпадають під захист.

У свою чергу швейцарський суд вирішив, що угода про захист інвестицій має поширюватися й на ті інвестиції, які внаслідок зміни кордонів опинилися на території іншої держави на момент експропріації.

Тепер женевський арбітраж зможе розглянути вимоги позивачів про компенсації по суті.

Як повідомляють ЗМІ, посилаючись на дані українського реєстру юридичних осіб, кілька компаній-позивачів контролюються офшорами, в минулому пов'язаними з групою "Приват" Валерія Коломойського.