Мене били трубою – Оператор «Вавилону 13» розповів про катування в Криму (Відео)

imagesОператори творчого об’єднання «Вавилон 13» Ярослав Пілунський та Юрій Грузинов п’ять днів провели у полоні в Криму. Наступного дня після звільнення, 22 березня, вже на прес-конференції у Києві вони розповіли подробиці їхнього викрадення, катування та те, що звільнити їх допомогли «важливі люди», повідомляє ТСН.

У Крим Я.Пілунський та Ю.Грузинов приїхали 4 березня знімати документальне кіно. В день референдуму, 16 березня, їх викрали просто з дільниці для голосування.

«Самообороні здалося, що ми дуже підозріло себе поводимо. Плюс у нас немає акредитації. Застосували силу, вивели нас, завантажили у машину. У дві машини, кожного окремо. З’явилася зброя. Це було 10-12 осіб. І нас відвезли в штаб», – розповів Я.Пілунський.

Після розмови операторів уже були готові відпустити та дізнались, що батько Ярослава – Леонід Пілунський, депутат Верховної Ради Автономної Республіки Крим, який виступав проти референдуму.

«З’ясувалося, що я родич Леоніда Пілунського, і ситуація різко змінилася. В телефонному довіднику виявилися представники сотень Майдану, і це було як червона ганчірка. Після цього приїхали вже інші люди. У масках. Нам наділи наручники і вивели, зав’язавши очі», – додав Я.Пілунський.

Операторів розмістили у різних приміщеннях без вікон, які повністю були оббиті кахлями. Не розуміючи, що від них хочуть, хлопці провели добу. «За добу зайшли три людини з алюмінієвою трубою. Я їм кажу: «Добрий вечір». Вони мені: «Для тебе він не добрий» – «Будете бити?» – «Будемо бити» – «За що?» – «Будеш розповідати про «Правий сектор», коли він з’явиться в Криму», – переповів Ярослав.

Я.Пілуньский каже, що їх безсистемно опитували та били місцеві: «Це так звана самооборона Криму. Люди різного віку. Різної навіть соціальної спрямованості».

Ю.Грузинов був небагатослівний. Каже, що його у полоні називали зрадником, бо знайшли його паспорт Російської Федерації. «У мене російський паспорт. Я б не сказав, що це якимось чином пом’якшило мою долю, на відміну від Славка. Хоча може і менше, тому що він ворог номер 1, а я зрадник батьківщини», – зауважив Ю.Грузинов.

Коли хлопців відпускали, то зізнались, що за них попросили. Хто вплинув – оператори не знають. «Вчора до нас прийшли і сказали: «Збирайтеся, ви відправляєтеся додому. Дуже важливі люди за вас попросили». Вивели, посадили в машину і повезли на Чангар», – розповів Я.Пілунський.

Дружина Ярослава Юлія Верткова-Пілунська та адвокат Олег Веремієнко радять родичам тих, хто опинився в схожій ситуації надсилати телеграми політикам та повідомляти в Європейський суд за процедурою, що має назву «Правило 3941». Зараз сім’ї звільнених готові надавати консультації родичам так само зниклих у Криму.