Люди, що захворіли на COVID-19 у важкій формі, можуть померти через надмірно активну імунну систему — Уляна Супрун про те, як цьому можна запобігти

СупрунЛюди, що захворіли на COVID-19 у важкій формі, передусім, потерпають від гострого респіраторного синдрому, тобто ураження легень. Втім, частина пацієнтів із нібито помірною формою захворювання, що не потребували інтенсивної терапії, можуть різко відчути погіршення і навіть померти через пошкодження легенів, мозку чи печінки.

Ймовірною причиною цього вважають так званий цитокіновий шторм, коли імунна система надто сильно і нерозбірливо реагує на інфекцію. Про це на своїй сторінці у Фейсбук написала Уляна Супрун.

Що це і чи можна цьому запобігти?

Цитокіни — це загальна назва молекул, за допомогою яких клітини імунної системи між собою “спілкуються” і сигналізують.

Як пише Супрун, це явище не нове, і супроводжує воно низку інфекційних та аутоімунних станів. З цитокіновим штормом пов’язують високу смертність людей середнього віку від іспанського грипу в 1918-1920 роках, “свинячого” грипу H1N1 та “пташиного” грипу H5N1, що були уже в цьому столітті.

Низка пацієнтів з COVID-19 мають клінічні симптоми та лабораторно виявлені маркери цитокінового шторму. Про загрозу пацієнту уже не з боку вірусу, а з боку власної імунної системи, можуть свідчити такі ознаки: висока температура і низький тиск, та аномально часте серцебиття. Аналіз крові може показати суттєве підвищення феритину, С-реактивного білка, фактору некрозу пухлин альфа, інтерлейкіну-1 та гама-інтерферону. Загалом, в пацієнтів з цитокіновим штормом при COVID-19 підвищено багато цитокінів, у порівнянні зі здоровими контролями.

Що раніше виявити схильність пацієнта до розвитку цитокінового шторму, то більше у хворого шансів на виживання. Підвищений рівень феритину є одним із можливих діагностичних тестів для людей, яких госпіталізують з COVID-19. Хоча він не є вичерпним та універсальним. Навіть загальний аналіз крові може виявитися інформативним, бо у важких пацієнтів буде збільшена кількість лейкоцитів як за рахунок лімфоцитів, так і нейтрофілів.

Як можна зарадити летальності від цитокінового шторму?

Зазвичай, для цього використовують імуносупресію за допомогою кортикостероїдів чи більш прицільних препаратів. У разі попередніх коронавірусних інфекцій, стероїдна терапія не виявилася ефективною та безпечною, тож під час цієї пандемії застосування стероїдів для зменшення запалення офіційно не радили.

Більше - читайте ТУТ.