“Люди гинуть від крововтрати, бо надали допомогу не тому, кому вона потрібна негайно”, – тернополянин Андрій Салагорник (Відео)

P9050025-nУ зоні бойових дій на сході бракує різного, але що найгірше – там не вистачає кваліфікованих лікарів. Через це і втрати наших військ – вищі, ніж могли б бути.

Нещодавно у Тернопіль зі сходу України повернулися студенти місцевого медуніверситету, які були волонтерами у лікувальних закладах Дніпропетровщини. Туди найперше доставляли поранених бійців із зони проведення АТО.

Читайте також. У Тернопіль з Франції прийшов гуманітарний вантаж для вояків АТО (Відео)

Волонтери на засіданні у місцевому прес-клубі розповіли про труднощі, з якими українські медики стикаються на фронті щодня. А також додали, що частини проблем можна було б легко уникнути, якби…

Так, забезпечення медикаментами військовослужбовців є більш-менш нормальним лише завдяки зусиллям волонтерів. У період перемир’я чи затишшя цих ліків вистачає. Однак потреба у них різко зростає під час активних бойових дій. Тоді особливо відчутним є брак протибольових і кровоспинних засобів. Затребуваними є противірусні препарати і перев’язочні матеріали, джгути. Втім, основне чого не вистачає – досвідчених лікарів.

- Оскільки я - студентка третього курсу медичного університету, то дуже багато чого не знала, не вміла. І сказати зараз, що я навчилася там, теж не можу, бо не було нікого, хто сказав би, що я це правильно роблю чи неправильно, – пояснює волонтер-медик, студентка 3 курсу медуніверситету Ірина.

Медики які є фахівцями у військовій медицині – на вагу золота. І це при тому, що тактична медицина за кордоном – розвинена. Там є чимало напрацювань, до яких наші медики нині доходять власним розумом, навчаючись на своїх помилках.

- Не вистачало кваліфікованого медичного персоналу, який міг би на місці надавати медичну допомогу. Також великою проблемою було те, що люди, які отримували якісь поранення, не могли вчасно, в нормальному стані потрапити до лікарні. Тобто йдеться про транспортування, – додає волонтер-медик, студент 6-го курсу медуніверситету Зеновій.

Бракує на передовій антивірусних ліків, адже вояки застуджуються, ночуючи під відкритим небом,  та індивідуальних аптечок. Більше того, часто вояки не знають, як допомогти самим собі у разі поранення. Відтак частими є випадки нераціонального використання дорогих  засобів та препаратів.

Читайте також. Бійців батальйону “Збруч” з Тернопілля гарячою їжею забезпечують тричі на добу (Фото)

- Для того, щоб доправити поранених, необхідно стабілізувати їхній стан, аби вони могли нормально доїхати і отримати шанс вижити. Відповідно, для цього потрібні кваліфіковані медики, а не просто студенти, – додає Ірина. - Зрештою, сама система транспортування абсолютна не була продумана. Ми вчилися з нуля, хоча у світі все давно розробили. Чомусь до нас ця система так і не доходить.

На полі бою потрібно зробити дві речі, щоб солдат вижив: зупинити кровотечу та відновити дихання. На цьому наголосив голова ГО «Медичний загін спецпризначення «Білі Берети» Андрій Салагорник.

- Саме для того, щоб це зробити, необхідно мати як солдату, так і медику необхідні навички, - каже він. - Також солдати повинні орієнтуватися: кому із поранених потрібно надавати медичну допомогу у першу чергу, а хто – може й зачекати. Це вкрай важливо! Під час бою люди гинуть  від великої крововтрати, бо підійшли не до того, надали допомогу не тому, хто її найбільше потребує.

Великі надії нині покладають на сучасні кровоспинні препарати та засоби, на кшталт «Целокс», натовські джгути, ізраїльські бандажі. Так, кажуть волонтери, це все добре спрацьовує, але за однієї умови – потрібно вміти всім користуватися та раціонально використовувати. Йшлося і про те, що у всіх підрозділах АТО є медики та стрільці-санітари. Ці люди мали б надавати допомогу фахово.

- Санінструктори або стрільці-санітари повинні знатися на так званому медичному сортуванні на полі бою – важкий-легкий, кого витягувати першим, кому надавати першу медичну допомогу, – пояснив Андрій Салагорник.

Читайте також. “З нами Бог, бо ми не йдемо загарбувати чужі території”, – архієпископ Василій Семенюк (Відео)

Тимчасово виконуючий обов’язки військового комісара обласного комісаріату Володимир Катинський, у свою чергу, зауважив, що всі мобілізовані проходять навчання з надання першої медичної допомоги та користування засобами самодопомоги.

- На прикладі підготовки нашого батальйону територіальної оборони можу це стверджувати. Бійці проходили серйозну медичну підготовку, яку проводили і лікарі, і волонтери, - наголосив Володимир Катинський.

Софія Левицька