Київському фунікулерові виповнилося 114 років: як будували унікальну транспортну споруду у столиці

фото: Вікіпедія
фото: Вікіпедія

Сто чотирнадцять років тому, у 1919 році у Києві розпочали будівництво фунікулера – механічного похилого підйомника із Подолу до Верхнього міста.

Будувати вирішили, аби забезпечити киянам зручне транспортне сполучення  між густозаселеним Подолом  та Верхнім містом.

Відкриття фунікулера відбулося 7 травня 1905 року, а наступного дня розпочались регулярні пасажироперевезення. До верхньої станції продовжили Володимирську трамвайну лінію, а до нижньої – проклали лінію по вул.Боричів Тік з боку Контрактової площі, пише КП “Київпастранс”.

Колія фунікулера була завдовжки 200 метрів з двоколійним роз’їздом посередині. Перші вагони були напіввідкритими і вміщували по 70 пасажирів кожний. Обладнання і візки вагонів закупили у Швейцарії.

За час свого функціонування фунікулер тричі піддавався реконструкції. Першого разу вимушено.

фото: Вікіпедія Фунікулер на початку ХХ століття
фото: Вікіпедія
Фунікулер на початку ХХ століття

У червні 1928 року, коли замінювали тяговий канат, сталася аварія: верхній вагон зірвався з гальм і з великою швидкістю покотився вниз та зіткнувся із нижнім – обидва вагони розбилися вщент. Обійшлося без жертв.

Після того випадку виготовили нові комфортабельніші, уже закриті вагони, але такої самої місткості. Одночасно колії подовжили на 38 метрів, звели нову нижню станцію, щоб наблизити вихід до трамвайної лінії на Володимирському узвозі. У травні 1929 року фунікулер знову запрацював.

Удруге фунікулер оновили 1958 року. Тоді виконали чималий обсяг робіт: замінили зношені рейки і все обладнання в машинній залі; виготовили нові, місткіші вагони (на 100 пасажирів кожний).

За третьої реконструкції у 1983-84 рр. відремонтовано верхню станцію, розширено технологічні проходи вздовж колій, наново збудовано нижню станцію, виготовлено нові вагони.