Купували респіратори по 36,30 грн і по 150: експерти виявили понад 150 порушень при закупівлі медзасобів (Інфографіка)

Експерти із трьох областей — Хмельницької, Тернопільської та Вінницької зробили аналіз закупівель медичних засобів за кошти, виділені в областях і Національною службою здоров’я України — НСЗУ. Результати вразили: одні й ті ж препарати чи мед засоби в один і той самий день купували за цінали, що різнилися в десятки, а то й сотні разів.

Коронавірус, який за оптимістичними спостереженнями розгулює в країні вже з початку цього року, лякає непередбачуваністю, як у кожному конкретному випадку протікатиме хвороба, які медичні препарати будуть потрібні. Тому забезпечення медзакладів принаймні тими ліками й апаратурою, яка нині актуальна й хоч якось полегшує боротьбу організму з недугою, дуже важливе.

Долучалися до забезпечення лікарень медичними засобами доброчинці. Особливо активно — перед місцевими виборами. Але, як з’ясувалося, чималі кошти були «вкинуті» в горнило боротьби й з обласного, місцевих бюджетів, від Національної служби здоров’я України — НСЗУ.

— У Тернопільській області з місцевих бюджетів виділили 35,094 мільйона гривень, з обласного — трохи більше як три мільйони, — розповіла на засіданні прес клубу експертка проєкту «РозCORONOвані закупівлі» Ольга Мазаєва. — А окрім цього, тільки в перші п’ять місяців карантину Національна служба здоров’я України виділила 63-ом медзакладам нашої області понад 141 мільйон гривень.

Ольга Мазаєва разом із Юлією Григою із Вінниці та Альоною Березою з Хмельницького взялися дослідити, як проводили закупівлі, перевірили й співставили ціни в трьох областях на маски, респіратори, костюми біозахисту, деззасоби, експрес тести, апарати ШВЛ тощо.

— Від початку карантину по третє серпня на Тернопільщині виявили 3113 хворих на ковід. Скільки з них хворіли амбулаторно — в лікарнях, а скільки отримували стаціонарну медичну допомогу, невідомо, — каже Ольга Мазаєва. — У серпні ми звернулися із запитом про це до управління охорони здоров’я ОДА. Там повідомили, що не володіють такою інформацією і порадили звернутися до кожної медустанови краю окремо. Не всі медустанови відгукнулися. Так от, наприклад КНП «Тернопільський регіональний фтизіопульмонологічний медичний центр» — тубдиспансер за п’ять місяців надав послугу 108 пацієнтам стаціонарно й отримав за це вісім мільйонів гривень. При цьому Підволочиська центральна районна лікарня лікувала стаціонарно лише дев’ять пацієнтів, а отримала майже сім мільйонів гривень. Тож виходить, що виділені суми не залежать від кількості пролікованих хворих, а від інших факторів.

Цікаві й такі дані: у трьох згаданих областях лікування одного стаціонарного хворого коштувало від 63 до 72 тис. грн.

Треба зауважити, що за рахунок виділених з бюджетів і наданих НСЗУ коштів лікували тільки «амбулаторних» хворих, тобто тих, які потрапляли в лікарні. Люди, які лікувалися і тепер лікуються вдома, можуть розраховувати тільки на свої можливості. 

Щодо закупівель медичних засобів, то тут для покупців і продавців з початком пандемії відкрилися широкі можливості, адже на цей складний період уряд спростив процедуру таких закупівель.

— Ми виявили 151 порушення законодавства, — каже п. Ольга. — Наприклад, за відсутності додатку до договору неможливо зрозуміти, що саме закупили, скільки, за якою ціною. — Також ми дослідили, які фірми найбільше заробили на закупівлях. Одна з них заключила шість договорів на понад 21,8 мільйона гривень.

Як розповіли експерти, в усіх трьох областях приблизно однакові проблеми із закупівлями, що викликають серйозні запитання. Так, на Тернопільщині за інспектований період купували ШВЛи однакової моделі того ж дня за цінами, що відрізнялися у сотні тисяч гривень. Усього закупили 24 ШВЛи, мінімальна ціна 300 тис. грн, максимальна — 1300 тис. грн.

— Стосовно засобів індивідуального захисту ситуація аналогічна, — каже Ольга Мазаєва. — Так, мінімальна ціна респіраторів однакової моделі становила 36,30 гривні, а максимальна — 150 гривень, маски — від двох гривень до 14,50 гривні, дезинфікуючий засіб — від 52,8 гривні до 370 гривень за літру.

За словами експерток, після аналізу закупівель, цін на медичні засоби, відбору фізичний та юридичних осіб, які продавали їх медзакладам, виникло чимало запитань. Їх адресували правоохоронцям. Поки очікуваної реакції не отримали.

Тіна Влад.