Кременеччина: у селі за донорські кошти спершу вікна у школі поміняли, а потім сонячні батареї купили (Фото)

184px-Kremenetskyi-RaionНа Тернопільщині вже оцінили переваги освітлення вулиць сонячною енергією.

Так, уже рік у селі Старий Олексинець Кременецького району економлять електроенергію завдяки   вуличним ліхтарям, які живляться енергією Сонця. Такий спосіб там випробували вперше не лише в області, а й у цілому західному регіоні.

Читайте також. Кременеччина: як об’єднання в кооперативи забезпечує селян роботою (Відео)

– Вуличне освітлення встановили у рамках проекту ЄС/ПРОООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» у 2013 році, – каже сільський голова Старого Олексинця Володимир Довгополюк. Переваги новинки уже встигли відчути: завдяки встановленню 23 ліхтарів вдається 18% коштів з сільського бюджету, які раніше витрачали на освітлення вулиць.

До речі, в рамках першої фази проекту ЄС/ПРОООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду»  замінили 80 вікон і вхідні двері у сільській школі – на енергозберігаючі.

Читайте також. Кременеччина: громада всім селом перейшла з Московського до Київського патріархату (Фото, Відео)

– Вартість того проекту – 178 тисяч, – розповів Володимир Довгополюк. – 50% коштів ми отримали від партнерів проекту, 45% – із районного бюджету і 5% – з місцевого. Вартість проекту з освітлення вулиць з використанням відновлювальних джерел енергії  – 237 тисяч. Також було співфінансування: 70% – партнери проекту , 25% – районний  бюджет, 5% – місцевий.

Удень батареї заряджаються від сонячних променів, а в темну пору доби вмикаються діодні світильники. Система повністю автоматизована.

Приклад громади Старого Олексинця варто наслідувати усім сільським громадам краю, вважає заступник голови Тернопілььскої обладміністрації Леонід Бицюра. Чиновник побував там під час робочої поїздки у Кременецький район.

– Співпраця з міжнародними донорськими організаціями є ефективним інструментом для залучення інвестицій, – наголосив він. – Зараз Тернопільщина виходить на третю фазу співпраці з партнерами проекту  ЄС/ПРОООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду». Пріоритетом у нашій роботі є залучення таких фондів та організацій. Ми бачимо, що незалежно від фінансового становища, віддаленості від району, інших факторів громада може отримати кошти і розвивати своє село.

Довідково. Спільний Проект Європейського Союзу та Програми розвитку ООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», який в Україні започаткували у вересні 2007 р. Мета проекту  – сприяння сталому соціально-економічному розвитку на місцевому рівні шляхом зміцнення спільного управління та заохочення громадських ініціатив по всій Україні.

На Тернопільщині перший етап проекту реалізовували у 2008-2011 роках за такими пріоритетними напрямками: охорона здоров’я, енергозбереження, охорона навколишнього природного середовища, комунальне водопостачання та комунальний транспорт. Участь у проекті взяли громади Бережанського, Бучацького, Гусятинського, Зборівського, Козівського, Лановецького, Монастириського, Підволочиського та Теребовлянського районів. Протягом 2014-2018 років впроваджуватиметься третя фаза Проекту МРГ із загальним бюджетом 23,8 млн євро, наданих Європейським Союзом (23 млн євро) та ПРООН (800 тис. євро).