Ще одна жертва морозів. У Тернополі рятувальники облаштують мобільний пункт обігріву (Відео)

P1270081-nУ Тернополі – ще одна жертва морозів. Так, вранці 27 січня на вул. Київській знайшли без ознак життя тіло чоловіка без певного місця проживання. Проте страждають від похолодання не лише бомжі. 

Потерпають від морозів і жителі області. Так, 25 січня о 21:45 в Збаразьку центральну районну клінічну лікарню з діагнозом «Обмороження обох кистей рук ІІ, ІІІ ст.» госпіталізували місцевого жителя громадянина 1971 року народження.

Про це повідомив 27 січня на робочому засіданні Штабу громадської безпеки представник Управління Державної служби із надзвичайних ситуацій у Тернопільській області. Через це у місті відкриють ще один – мобільний пункт обігріву. Розмістять його у традиційному місці – при вході у парк ім. Шевченка. Там, за потреби, зможуть отримати допомогу всі тернополяни без винятку. Скажімо, це стосується усіх, хто бере участь у протестних акціях, а також записався складу загону громадської безпеки. Цей підрозділ добровольців патрулюватиме місто разом із міліцією і допомагатиме їй підтримувати порядок у Тернополі.

Окремі кімнати для обігріву людей повинні облаштувати і в кожному медичному закладі Тернополя. На цьому наголосив міський голова Сергій Надал. І дав відповідне доручення начальнику міського відділу охорони здоров’я.

Читайте також. Як стати членом громадської безпеки Тернополя?

Додамо, що 41 пункт обігріву облаштували на Тернопіллі . Створили такі місцини у Тернополі та всіх райцентрах через вірогідне похолодання.

Читайте також. На Тернопіллі створили пункти, де можна погрітися у мороз

Зазнати переохолодження людині у сильний мороз – дуже просто, нагадують фахівці. Оскільки зима нагадалася, що у неї є обов’язки, варто знати, як надавати допомогу постраждалому від холоду. Інакше, йому можна завдати шкоди.

Читайте також. Як вижити на зимовій риболовлі?

Про переохолодження організму, його причини, ступені та наслідки, а також допомогу при такому стані розповіли на сайті управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області. Отже, щоб уникнути переохолодження й обмороження, рятувальники рекомендують більше про це дізнатися та дотримуватись основних правил поведінки в умовах низьких температур.  Адже краще попередити переохолодження, ніж страждати потім від його наслідків.

Переохолодження організму – гіпотермія. Це явище характеризується сильним падінням температури тіла, яке спричиняє негативні зміни стану організму. Воно призводить до порушення нормальних процесів обміну речовин і зниження здатності організму поповнювати втрати тепла. Організм може переохолодитися, якщо він втратить набагато більше тепла, ніж виробляє, що відбувається зазвичай при тривалому перебуванні людини на холоді. Особливо часто це відбувається при міцних морозах у поєднанні з підвищеною вологістю повітря та сильним вітром. Також небезпека отримати різке переохолодження організму та всі його наслідки існує, якщо людина провалиться під лід на поверхні вкритої кригою водойми.

Читайте також. Провалилися під кригу – двох чоловіків врятували на Тернопільському ставі (Відео)

До осіб, схильних до переохолодження, належать:

–         особи, які багато часу перебували на холоді;

–         люди похилого віку;

–         маленькі діти;

–         особи, що мають проблеми зі здоров’ям;

–         особи із захворюванням серця, які викликають порушення кровообігу.

Ступені переохолодження організму – розрізняють у міру важкості ураження організму.

Легкий ступінь переохолодження:

Температура тіла знижується до 32-34 градусів. Шкірні покриви набувають блідого забарвлення, з’являються озноб, утруднення мови, «гусяча шкіра». Артеріальний тиск залишається нормальним, якщо підвищується, то незначно. При легкому переохолодженні вже можливі обмороження окремих ділянок тіла, особливо кистей і ступнів, 1-2 ступеню.

Середній ступінь переохолодження:

Температура тіла знижується до 29-32 градусів. Пульс при цьому значно уповільнюється – до 50 ударів на хвилину. Шкіра стає синюшною, на дотик холодною. Дещо знижується артеріальний тиск, а дихання стає поверхневим і нечастим. Часто при переохолодженні середньої тяжкості нападає раптова сонливість. Дозволяти спати в таких умовах категорично не можна, тому що вироблення енергії під час сну знижується, в такому стані людина може загинути. При цій стадії переохолодження можливі обмороження 1-4 ступеню.

Важкий ступінь переохолодження:

Температура тіла стає нижчою 31 градуса. Людина вже втрачає свідомість, її пульс сповільнюється до 36 ударів за хвилину. Часто виникають судоми і блювота. Дихання стає зовсім уповільненим – до 3-4 вдихів-видихів на хвилину. Відбувається гостре кисневе голодування головного мозку. Обмороження при цьому ступені переохолодження дуже важкі, і якщо не надати негайну допомогу, настане задубіння і смерть.

Перша допомога при переохолодженні

Дії при наданні першої медичної допомоги відрізняються в залежності від ступеню обмороження, стану загального охолодження організму людини, його віку та наявних хвороб. При наданні першої допомоги необхідно припинити дію охолодження, зігріти кінцівки для відновлення кровообігу в уражених холодом тканинах з метою попередження розвитку інфекційних ускладнень. У першу чергу слід направити постраждалого до найближчого теплого приміщення, зняти з нього взуття, верхній одяг, шкарпетки та рукавички. Одночасно з проведенням заходів першої черги треба викликати швидку медичну допомогу для проведення кваліфікованих заходів щодо рятування постраждалого.

При обмороженні І-го ступеню, ділянки тіла, що охолоджені, можна легко масажувати теплими руками чи м’якою тканиною з вовни, а потім накласти ватно-марлеву пов’язку. Застосовують місцеві теплі ванночки для кистей та стоп, ефективною є і загальна тепла ванна. Воду, при її початковій температурі 24 градуси за Цельсієм, поступово, протягом 15 хвилин, доводять до температури тіла (близько 40 градусів).

При обмороженні II-IV-го ступенів швидке зігрівання, масаж або розтирання робити не слід. Потрібно накласти на уражену поверхню теплоізолюючу пов’язку (шар марлі, товстий шар вати, знов шар марлі, а зверху клейонку або прогумовану тканину). Уражені кінцівки необхідно зафіксувати за допомогою підручних засобів (шматок дошки або фанери, щільний картон), які накладаються та фіксуються зверху пов’язками. Для теплоізоляції і для поліпшення кровообігу слід добре укутати потерпілого, а для заповнення тепла в організмі дати випити гарячого чаю чи молока, але ні в якому разі не пропонувати кави, чи алкоголю, які сприяють різкому розширенню кровоносних судин, що загрожує їх розривами, внутрішніми крововиливами і порушення роботи серця. Не потрібно розтирати уражені ділянки тіла снігом, абразивні часточки якого можуть спричинити додаткове травмування ушкодженої шкіри. Не можна застосовувати швидке зігрівання обморожених кінцівок біля багаття, безконтрольно застосовувати грілки та інші джерела тепла.

Якщо стався нещасний випадок на водоймі, до ополонки не слід кидатися, ризикуючи провалиться самому, а обережно підповзати, простягаючи людині, що провалилась, палицю, довгий шарф або ремінь.

Читайте також. Поради від тернопільської міліції батькам на час шкільних канікул

Знаходження в крижаній воді відбивається на стані людини вкрай негативно. Потерпілого якнайшвидше потрібно доставити в тепле приміщення, де допомогти йому позбавитися від змоклої одежі та зігрітися.

Швидку допомогу необхідно негайно викликати якщо:

• при відігріванні відчувається посилення болю, а пальці при цьому залишаються холодними і блідими;

• на ділянках шкіри, які зазнали переохолодження, виникли пухирі;

• у потерпілого сповільнилося дихання, з’явилася сонливість і млявість, сильне тремтіння і сплутаність свідомості;

• площа ділянки обмороження – перевищує площу долоні;
• сильне переохолодження або обмороження відбулося у дитини або літньої людини.

Наслідки переохолодження

Зазвичай переохолодження організму безслідно не проходить, адже від перенесеного стресу захисні сили організму знижуються. При переохолодженні організму будь-якого ступеня тяжкості створюються сприятливі умови для прояву гострих респіраторних захворювань, розвиваються органічні зміни в головному мозку і судинах. Але найгіршим наслідком переохолодження можна вважати відмороження частин тіла і кінцівок.

Профілактика переохолодження та обмороження

Існує декілька простих правил, виконання яких дозволить уникнути переохолодження та обмороження. При сильному холоді: не вживайте алкогольних напоїв – алкогольне сп’яніння сприяє високій утраті тепла, в той же час викликає ілюзію тепла. Додатковим негативним фактором є неможливість сконцентруватися на перших ознаках обмороження. Не паліть на морозі – паління зменшує периферійну циркуляцію крові і робить кінцівки більш уразливими до дії холоду. Голодний шлунок теж не сприяє виробленню енергії, необхідної для боротьби з холодом. Носіть просторий одяг – це сприяє нормальній циркуляції крові.

У взуття необхідно вкладати теплі устілки, а замість бавовняних шкарпеток одягати вовняні – вони поглинають вологу та залишають ноги сухими

Одягайтеся так, щоб між шарами одягу залишався прошарок повітря, який утримує тепло. Верхній одяг бажано носити непромокаючий. Тісне взуття та відсутність устілки, можуть створювати передумови обмороження. У взуття необхідно вкладати теплі устілки, а замість бавовняних шкарпеток одягати вовняні – вони поглинають вологу та залишають ноги сухими. Не виходьте на мороз без рукавичок та шарфу. У вітряну погоду відкриті ділянки тіла змащуйте спеціальним кремом. Не носіть на морозі металевих (у тому числі золотих та срібних) прикрас. По-перше: метал охолоджується до низьких температур швидше ніж тіло, внаслідок чого можливе «прилипання» цих предметів до шкіри з виникненням почуття болю та холодових травм. По-друге, перстені на пальцях затрудняють циркуляцію крові та сприяють обмороженню кінцівок. Як тільки-но кінцівки почали замерзати, ними слід негайно починати рухати, не дозволяючи їм мерзнути.

І головна умова профілактики переохолодження – здоровий спосіб життя, відмова від шкідливих звичок і постійне загартовування організму. Пам’ятайте: найкращий спосіб вийти з неприємної ситуації –  у неї не потрапляти.