Космічне агентство Європи відмовиться від ракетних двигунів України

rocketЄвропейське космічне агентство (ЄКА) виділио 89,7 мільйона євро для модернізації легких ракет Vega та розробки багаторазового корабля Space Rider.

Модернізація Vega, на яку компанії Avio виділили 53 мільйони євро, передбачає подальшу відмову від використовуваного українського двигуна РД-843, що працює на гептилі й тетраоксиді азоту. Ракети будуть відрізнятися від поточної версії “європеїзованим” верхнім ступенем, на який встановлять німецький двигун, що працює на рідкому кисні та метані.

Це не тільки забезпечить екологічну безпеку нової ракети, а й збільшить її вантажопідйомність до 2300 кілограмів на низькій навколоземній орбіті, що на 800 кілограмів більше в порівнянні з поточною версією. За словами Ренато Лафранконі, відповідального за програму Vega в ЄКА, метою є “європеїзувати те, що не є європейським”.

У цілому ракети планується модернізувати за двома напрямками: C (Common) і E (Evolution). Політ першої намічений на 2019 рік, другої – на 2024-й. У версії Е в порівнянні з C буде зменшено з чотирьох до трьох кількість ступенів. Фактично носій Е буде полегшеною версією C, у якого вилучено третій ступінь.

Крім того 36,7 мільйона євро від ЕКА отримала Thales Alenia Space на створення багаторазового безпілотного космічного корабля Space Rider. Він призначений для виведення на низьку навколоземну орбіту до 800 кілограмів корисного навантаження. Один апарат планується запускати до шести разів з ремонтом, він розрахований для спуску на наземний майданчик.

Space Rider створюється на основі експериментального зразка IXV (Intermediate eXperimental Vehicle), перший політ якого відбувся в 2015 році. Перший запуск корабля запланований на 2020 рік, з 2025-го ЕКА розраховує відправляти на апараті корисне навантаження по 40 тисяч доларів за кілограм.

Маршовий двигун четвертої ступені РД-843 для Vega розроблений конструкторським бюро “Південне” і виготовлений ​​”Южмашем”. Останній, одинадцятий, пуск ракети з українським двигуном відбувся 9 листопада. Всього за п’ять років роботи носії Vega вивели на орбіту 26 супутників для 20 замовників по всьому світу.

Джерело: BALTNEWS.lt