Із доларом твориться щось неймовірне

Неймовірне — те, чого від нього ніяк не сподівалися. Долар за останній час добряче здає позиції гривні. Згадайте, що прогнозували, коли був прийнятий бюджет на 2021 рік.

У документі середньорічний курс був закладений на рівні 29,1 грн за долар, а нині за зелений просять трохи більше як 26 грн. Нагадаю, що в бюджеті-2020 після перегляду курс був 29,5 грн за долар. Багатіємо? Навряд чи так. Якщо курс долара відносно гривні на кінець жовтня значно менший за запланований, то це — свідчення того, що таке явище штучне. Про це в інтерв’ю розповів секретар Ради національної безпеки та оборони Олексій Данілов. «Ми проходимо бюджет 2021 року. Розрахунки Національного банку та Кабінету міністрів такі: середньозважений річний курс гривні — 28,8 гривні за долар. На кінець року ми повинні з вами мати курс 29,1. Що, як ми бачимо, відбувається в банківській системі? Банківська система другого січня 2021 року має курс долара 28,4, а 20 жовтня — курс 26,1 гривні. Трохи його не обвалили… Це — штучне явище. За нормативними документами Національного банку вони роблять все правильно. Тоді в мене питання, хто написав усі ці алгоритми», — зазначив секретар РНБО.

За його словами, таким чином в Україні відбувається дефляція: «У нас виходить, що ми зміцнюємо національну валюту, але для кого? Для тих людей, які тримають ОВДП?». Нагадаю, що це таке — ОВДП. Розшифровується абревіатура як облігація внутрішньої державної позики. Це — державні цінні папери, які купують ті, хто має значні «вільні» кошти — щонайменше від 200 тис. грн, і дбає, щоб вони приносили гарантований дохід. Держава зобов’язується відшкодувати пред’явникам цих облігацій їхню номінальну вартість (за скільки їх купили) плюс виплатити дохід, який не обкладається податком на відміну від банківського депозиту. Тож, як сказав Данілов, він підозрює, що «хтось» у цій ситуації є «вигодоодержувачем».

Є ще кілька обставин, на думку експертів, які підтримують гривню. Це те, що МВФ усе ж виділив Україні кошти на підтримку економіки. Хоч газ і нафта здорожчали на світових ринках, а відтак і в нас, ціна на наш експортний метал тримається. Додають коштів убюджет ІТвці та заробітчани. Плюс цьогорічні рекордні врожаї, які значною мірою будуть експортовані і продані за долари.

Бізнес уже спрогнозував, яким буде курс долара наступного року. Очікується, що він становитиме 28,50 грн за долар США. Це — результати опитування керівників компаній, яке Нацбанк провів у третьому кварталі 2021 року. За прогнозом JP Morgan — найбільшого за розмірами активів банківського холдингу США, курс гривні в середньому за 2021 рік вийде на показник 27,4 грн за долар, а в кінці року буде на рівні 27,5. У 2022 році його аналітики очікують до 27,9 грн за долар, а на кінець наступного року — 28,5. За прогнозами МВФ, середньорічний курс гривні до долара становитиме: у 2021 році — 27,52, у 2022 році — 27,41 грн за долар.

Чи варто нині купувати долари? Як каже президент інвестиційної компанії «Універ» Тарас Козак, може якийсь «чорненький лебідь» прилетіти й вся ситуація розвернеться на 180 градусів. А нині вона дуже подібна до тієї, яка була у 2019 році. Тоді падіння долара зупинилося біля позначки 23,5 грн за долар. Але особливо імпульсивних людей він застеріг не бавитися з курсом. Адже, що буде далі — не знає ніхто. Тож, варто тримати свої заощадження і в іноземній валюті, і в гривнях, а кому до снаги — й в ОВДП.

Валентина Девлиш-Баца.