Із 2023-го влада знатиме про наші статки все

В Україні стартувало добровільне декларування доходів громадян. Нагадаю, що це — одноразове декларування доходів, що триватиме із першого вересня цього року до вересня 2022-го. Той, хто має статки, отримані неофіційно, повинен їх задекларувати й сплатити в казну податок. Ніхто не примушуватиме до цього, але коли виникнуть певні обставини, то влада вправі буде запитати, де ви взяли гроші, щоб придбати, наприклад, будинок на території країни чи закордоном.

Якщо людина добровільно задекларує те, що надбала, то її звільнять від відповідальності за те, що раніше ці активи не оприлюднювала й, можливо, не сплатила належне державі. Але заплатити таки доведеться.

Днями голова комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев пояснив нюанси податкової амністії і уточнив, скільки податку доведеться заплатити й що впливає на його розмір. Нардеп підкреслив, що амністується тільки те, що отримано з ухиленням від оподаткування, а розрахунки економістів показали, що на руках у громадян є понад 50 млрд доларів «ухильницьких» грошей в різних формах. «Ми не розраховуємо вивести все, але, якщо буде виведена хоча б третина, або в районі 15-20 мільярдів доларів, то це буде дуже велика перемога. Якщо навіть менше, то це теж перемога», — сказав він. За словами Гетманцева, податкова амністія — це не про ревізію чийогось майна. Ніхто не може прийти до людини й запитати про походження квартири, машини, будинку чи ста тисяч доларів. Ані сьогодні, ані завтра, ані через десять років. Те, що у людини зараз є — це її законне майно. А в чому ж суть амністії? Зі слів Гетманцева, йдеться про «можливість отримати від держави документ, який засвідчить наступне: твої гроші є легальними, з них сплачені податки й ти можеш їх використовувати без обмежень. Іншими словами — прийти й запитати, звідки в тебе з’явився цей будинок, ніхто не може. Але, якщо ти цей будинок коли-небудь продаси, а за ці гроші захочеш купити інший, в такому разі мають право запитати — звідки гроші на придбання. Якщо ставлять таке запитання, то потрібно показати податкову декларацію, або ж підтвердити легальні доходи на відповідну суму. Цього достатньо, щоб більше питань не виникало».

Підтвердив Гетманцев і суму податку, який потрібно буде сплатити. Впровадили три ставки. Перша загальна — п’ять відсотків від суми, яка декларується. Це ставка стосовно всіх активів, які на території України — грошей, майна й будь-чого. Друга — 2,5 відсотка, якщо ви придбаєте облігації внутрішньої державної позики. Після першого вересня ви їх купили, задекларували в декларації, сплатили 2,5% і спокійно далі живете. Третя — на перше півріччя сім відсотків, на друге — дев’ять відсотків. Це — стосовно активів, які за кордоном. Їх можна не повертати. Якщо ви їх повернете, то буде п’ять відсотків. Ось приклад. Маєте квартиру в Болгарії. Її декларуєте й з її вартості, яку потрібно довести договором про придбання, оцінкою або будь-яким іншим чином (у законі прописані різні варіанти), з цієї вартості сплачуєте протягом першого півріччя амністії сім відсотків. А якщо декларуєте у другому півріччі — дев’ять відсотків. «Якщо йдеться про майно, яке на території України, ми взагалі не вимагаємо доказів його вартості», — зазначив Гетманцев.

Декларацію можна не подавати на грошові кошти або банківські метали на суму до 400 тис. грн (за нинішнім курсом близько 14,8 тис. доларів); квартиру площею до 120 кв. м або будинок у 240 кв. м; земельні ділянки, сукупний розмір яких не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної Земельним кодексом України; один транспортний засіб особистого некомерційного використання (крім призначеного для перевезення 10 осіб і більше, легкового автомобіля з робочим об’ємом циліндрів двигуна три й більше літрів і середньоринкова вартість якого перевищує 400 тис. грн, мотоцикла з робочим об’ємом циліндрів двигуна понад 800 куб. см, літака, вертольота, яхти, катера). Тобто, йдеться про не надто шикарний сімейний легковик вартістю до 14,8 тис. доларів.

Долари, нерухомість закордоном… Чимало хто з нас відмахнеться, мовляв, це не стосується пересічного українця. Але висновки робити рано, бо люди, які мають квартири чи будинки закордоном, навряд чи захочуть повертати кошти, вкладені в них, в Україну. А от чимало українців, які заробляли, як могли, впродовж останніх десятиріч, напевно захочуть придбати собі чи дітям житло. Очевидно, тоді в них і запитуватимуть.

Тіна Влад.