Історики оприлюднили архівні документи про депортацію кримських татар (Фото)

Раніше архіви зберігалися в будівлі СБУ окупованого Сімферополя.

В Україні стали доступні в онлайн-режимі документи, що стосуються депортації кримських татар, а також вірмен, болгар і греків з території Криму, повідомляє Центр досліджень визвольного руху.

Зазначається, що опубліковані документи знаходилися в будівлі Служби безпеки України в окупованому Сімферополі.

Читайте також: 3,5 тисячі вагонів і 30 тисяч працівників НКВС – як Сталін депортував кримських татар (Відео)

“Це 38 документів, більшість з яких — із  захопленого архіву СБУ в Криму. Серед них — повідомлення про причини арештів жителів Сімферополя органами НКВД, про проведені оперативні роботи в Джанкойському, Євпаторійському, Севастопольському районах, плани проведення операції по переселенню кримських татар, а також вірмен, болгар та греків”, – йдеться в повідомленні.

ф1

Серед оприлюднених документів є унікальні матеріали про плани насильницького виселення протягом двох днів кримськотатарського народу з рідних домівок у віддалені регіони СРСР. Ідеться про доповідні записки вищому партійному керівництву, плани та звіти про перебіг депортації, документи про перебування кримськотатарського народу на засланні, а також початки автономістських рухів серед татар.

ф2

Архівіст Центру досліджень визвольного руху Роман Тютенко повідомив, що значну частину колекції складають документи щодо репатріантів — військовополонених та цивільних, які повернулися з Австрії, Німеччини та інших країн Західної Європи до Криму.

ф3

“У цих  документах містяться відомості про кількості повернених громадян, їх національний склад, інформація про повсякденний нагляд за ними. Також можна знайти повідомлення про “антирадянські” настрої цих людей”, – розповів історик.

Зауважимо, що документи доступні на Е-архіві за наступним посиланням.

Нагадаємо, з 18 по 20 травня 1944 р. Народний комісаріат внутрішніх справ СРСР за рішенням Державного комітету оборони виселив кримських татар в Узбекистан та прилеглі райони Казахстану і Таджикистану. Радянська влада мотивувала своє рішення тим, що кримські татари нібито виступали на боці нацистської Німеччини в роки Великої Вітчизняної війни.

ф4

У 1989 році депортація кримських татар була засуджена і визнана незаконною.

У листопаді 2015 року Верховна Рада визнала депортацію кримських татар 1944 р. геноцидом кримськотатарського народу.

112.ua