“Історія нашої держави має стати основним учителем”, – архівісти (ВІдео)

зунрВиставку під назвою “Україна: один народ – одна держава” з нагоди відзначення 95-ї річниці проголошення акту Злуки український земель у Державному архіві Тернопільської області відкрили 22 січня.

“Однині воєдино зливаються одірвані одна від одної частини України – Західно-Українська народна республіка і Наддніпрянська велика Україна однині є єдина незалежна Українська народня республіка” – рядки з Універсалу Директорії УНР про Злуку, який українцям зачитали 22 січня 1919 року, повідомляє сайт телекомпанії TV-4.

Читайте також. На Майдані у Тернополі хотіли побити камеру чоловікові, який не мав посвідчення “Преса” (Відео, Фото)

– У 19-му році відбулося об’єднання двох частин, уламків двох імперій, які залишилися у вир Першої світової війни після їх розпаду. Одна частина України була в складі Російської імперії, інша в складі Австро-Угорської імперії, – розповідає директор Державного архіву Тернопільської області Юрій Гумен.

Нагадаємо, Акт злуки проголосили у Києві на Софіївській площі. 22 січня тоді оголосили вихідним. З 11 години почались урочистості, молебень, парад українських військ. Наступного дня "Акт злуки" ратифікував Трудовий Конгрес, проте повного об'єднання двох частин України не відбулося. Історики розходяться в думці, чи вдалося тоді досягнути соборності. Проте сходяться в одному: сьогодні Україна нарешті незалежна, а історія нашої держави має стати основним вчителем для усіх нас.

Читайте також. На віче у Тернополі хвилиною мовчання пом’янули загиблих у Києві (Відео, Фото)

- Мало хто знає, в підручниках та історичних працях, які виходять про наш Тернопіль в останні роки, що рішення про Злуку обговорювалось, викристалізовувалось і остаточно було прийнято  в Тернополі, каже доцент ТНПУ ім. В. Гнатюка Петро Гуцал. - Ще 26 грудня 1918 року тернопільська газета опублікувала таке повідомлення, переговори. Тут був представник УНР Григорій Сидоренко, відомий потім дипломат. Усе було обговорено. Лише потім, через переїзд уряду у Станіславів це оформили вже юридично, законодавчо.

Мовою оригіналу про усі ці події говорять документи, зібрані працівниками архіву у виставці "Україна: один народ - одна держава". У першому розділі представлені документи періоду УНР.

Читайте також. Майдан у Тернополі стає безстроковим. Людей просять їхати на Київ (Відео, Фото)

- Це 18-19 роки. Тут найбільш цікавими документами є заява одного з вояків армії УНР Хоменка Олександра про вступ до армії УНР, - каже головний спеціаліст відділу інформації та використання документів Державного архіву Тернопільської області Андрій Цаль. - А також записна книжка козака. Це свого роду паспорт, документ, в який вносили всі відомості про вояка: де служив, в яких боях брав участь, якими нагородами був відзначений.

Другий розділ виставки висвітлює період ЗУНР. Серед іншого, звернення до громадян у тогочасних газетах, списки колишніх українських офіцерів та вояків українських армій. Останній розділ - матеріали періоду Злуки українських земель і про святкування Дня Соборності в різні роки.