Ігор Москалик: «На Тернопільщині в середньому додадуть до пенсії понад 164 гривні»

Ігор Москалик.

Із першого червня близько 700 тис. пенсіонерів України, які працюють, отримають перерахунок пенсій. У середньому пенсії зростуть на 170—180 грн. Про це заявив радник міністра соціальної політики Микола Шамбір. Перерахують пенсії такій категорії громадян і в Тернопільській області. На яких засадах відбуватиметься перерахунок, хто отримає прибавку? З цими питаннями звернулася до начальника головного управління Пенсійного фонду в Тернопільській області Ігоря Москалика.

— Такий перерахунок щорічний, — каже Ігор Іванович. —цього року він буде проведений законодавством передбачено його проведення з першого квітня. Тож, уже в червні пенсіонери, які працюють, отримають не тільки підвищений розмір виплати за червень, а й доплату за квітень—травень.

— Чому такий перерахунок робите у червні, а не у квітні?

— Справа в тім, що в країні запроваджена квартальна звітність щодо сплати єдиного соціального внеску, раніше вона подавалася щомісяця. Тож, ми повинні брати дані про роботу людини, а також її страховий стаж людини та величину її заробітної плати, опираючись на цю звітність. А звіти подають подавалися до дев’ятого десятого травня. Отже, тоді ми маємо після цієї дати ми вже мали оброблену достовірну інформацію для того, щоб можна було провести перерахунок та забезпечити виплати в червні. Але ще раз повторю, ці перерахунки нашими спеціалісти роблять і нараховують спеціалістами проведено пенсіонерам з першого квітня. Тож, уже в червні пенсіонери, які працюють, отримають не тільки підвищений розмір виплати за червень, а й доплату за квітень—травень.

— Була інформація про те, що пенсії в країні зростуть на 170—180 гривень. А як в Тернопільській області?

— На яку суму точно для кожного зростуть пенсії, зараня сказати не можна. Адже все залежить від зарплати і стажу роботи. А в кожного ці показники різні — потрібні індивідуальні розрахунки. Середній розмір підвищення для становить 164,47 гривні.

— Скільком жителям області додадуть до пенсії?

— У нас перерахунки пенсій проведено загалом 15007 особам. З них пенсії підвищилися для 5725 осіб. Їх перерахунок проведено на найбільш вигідних умовах. Це означає, що заробітна плата для перерахунку враховувалася в разі доцільності. Якщо ж заробіток за роки роботи після призначення пенсії недоцільно враховувати, перерахунок проведено лише із врахуванням стажу. Зокрема із зазначеної кількості 15007 осіб 13600 особам перераховано пенсії з дорахуванням стажу. З них підвищення пенсії одержали 5279 осіб, та 1407 особам — із врахуванням стажу та заробітку — з них пенсії підвищено 446-ом.

— Чи потрібно таким пенсіонерам звертатися до органів Пенсійного фонду, щоб перерахували пенсію?

— Статтею 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що з першого квітня без додаткового звернення до органів Пенсійного фонду проводиться перерахунок пенсій тим, які після призначення чи попереднього перерахунку пенсії продовжували працювати й набули не менше 24 місяців страхового стажу, або менше 24 місяців страхового стажу, але після призначення чи попереднього перерахунку минуло не менше двох років.

— Йдеться про 24 місяці стажу на перше квітня чи перше червня?

— Ні, йдеться про перше березня цього року. Це означає, що після призначення або попереднього перерахунку пенсії на означену дату особа повинна набути не менше як 24 місяці страхового стажу або ж у людини страхового стажу напрацьовано менше, проте з дати останнього перерахунку календарно пройшло не менше як два роки. При цьому наголошу, що перерахунок проведено з першого квітня 2021 року.

— А якщо на перше березня не додалося страхового стажу?

— Працюючі пенсіонери, у яких на перше березня 2021 року не виконувалися згадані умови щодо страхового стажу, після набуття права на такий перерахунок можуть не чекати наступного автоматичного перерахунку й особисто звернутися з відповідною заявою до органів Фонду.

— Через такі перерахунки, чи змінилися строки виплати пенсій?

— Ні. Ті, хто зазвичай отримував пенсію четвертого червня, її — збільшену — вже має. Загалом виплату перерахованих пенсій проводимо з четвертого по 25 червня.

Тіна Влад.