ЄС і 42 країни закликали Росію негайно вивести свої війська із Запорізької АЕС

ЄС та 42 країни закликали Росію негайно вивести свої війська із Запорізької АЕС і всієї території України.

Відповідну спільну заяву від 12 серпня щодо ситуації на ЗАЕС опубліковано 14 серпня на сайті делегації ЄС при міжнародних організаціях у Відні, передає “Укрінформ“.

"Ми закликаємо Російську Федерацію негайно вивести свої військові сили та весь інший неуповноважений персонал із Запорізької атомної електростанції, її найближчих околиць та всієї України, щоб оператор та українська влада могли відновити свої суверенні обов’язки в межах міжнародно визнаних кордонів України і законний оперативний персонал міг виконувати свої обов'язки без зовнішнього втручання, погроз та неприйнятно важких умов праці", - йдеться у заяві.

Було вказано на те, що це також "дозволить МАГАТЕ здійснювати верифікацію відповідно до зобов’язань України щодо гарантій у безпечних умовах та вчасно".

Читайте також: Потрібна термінова домовленість щодо периметра демілітаризації Запорізької АЕС – Генсек ООН

Євросоюз та 42 країни наголосили, що розміщення російських військових та озброєння на ядерному об’єкті "є неприйнятним і порушує принципи безпеки та гарантій, які всі члени МАГАТЕ зобов’язалися поважати".

Також вони висловили свою підтримку роботі МАГАТЕ та його гендиректора, спрямованій на надання допомоги Україні у сферах ядерної безпеки та впровадження гарантій у ході війни Росії проти України, "поважаючи при цьому повний суверенітет України над її територією та інфраструктурою".

"Ми рішуче засуджуємо використання Росією дезінформації в її спробах виправдати свої незаконні дії в Україні. Міжнародна спільнота притягне Росію до відповідальності за її агресію, і Росія має понести повне покарання за свої протиправні дії в Україні", - зазначається у документі.

Читайте також: “Особисто готовий очолити”, – гендиректор МАГАТЕ хоче спеціальної місії на Запорізьку АЕС

Заяву було зроблено від імені Австралії, Австрії, Бельгії, Болгарії, Канади, Хорватії, Кіпру, Чехії, Данії, Естонії, Фінляндії, Франції, Грузії, Німеччини, Греції, Угорщини, Ісландії, Ірландії, Італії, Японії, Латвії, Ліхтенштейну, Литви, Люксембургу, Мальти, Чорногорії, Нідерландів, Нової Зеландії, Північної Македонії, Норвегії, Польщі, Португалії, Республіки Корея, Молдови, Румунії, Словаччини, Словенії, Іспанії, Швеції, Туреччини, Об’єднаного королівства Великої Британії та Північної Ірландії, Сполучених Штатів Америки, а також Європейського союзу.

Читайте також: Росія зобов’язана допустити місію МАГАТЕ на Запорізьку АЕС – повний виступ Кислиці на Радбезі ООН (Відео)

Як відомо, Запорізька АЕС є найбільшою атомною станцією в Європі. З 4 березня вона захоплена російськими військовими, відтоді на майданчику станції загарбники розміщують військову техніку та боєприпаси.

Починаючи із 5 серпня росіяни регулярно обстрілюють територію ЗАЕС. Через ворожі ракетні обстріли було пошкоджено три датчики радіаційного моніторингу навколо сховища відпрацьованого палива ЗАЕС. Відтак вчасне виявлення та реагування в разі погіршення радіаційної обстановки або витоку радіації із контейнерів відпрацьованого ядерного палива наразі неможливе.

Читайте також: “Це станеться обов’язково”: Єльченко пояснив, що означатиме для РФ визнання її країною-терористом (Відео)