Якщо запустять друкарський станок

Найбільшою подією, шоковим повідомленням стала заява керівника Національного банку України Якова Смолія про відставку. Важливим таке рішення було не лише для економічної спільноти, а й для загалу, бо вже наступного дня не минуло безслідно. Яків Смолій повідомив про це увечері в четвер, а вже зранку у п’ятницю і в обмінниках, і в банках курс долара до гривні скочив, додавши від 20 до 40 копійок. Якщо напередодні в деяких банках чи обмінниках долар можна було купити за 26 грн 65 коп., то вже наступного дня — не менше як за 27 грн.

Одним із претендентів на посаду голови Національного банку України є народний депутат із фракції “Слуга народу”, заявив керівник фракції Давид Арахамія після засідання Ради 14 липня. На уточнююче запитання, хто може стати новим головою Нацбанку, Арахамія не відповів. 

Звільнитися від обов’язків керівника Нацбанку не так просто: потрібно, щоб подання прийняв президент, щоб за це проголосувала Верховна Рада. І перше, і друге відбулося дуже швидко, а тому чимало експертів схопилося за голову, мовляв, якось дуже терміново позбулися одного з останніх дорослих у владі.

За що звільнили Смолія, хто від цього виграє чи програє й як відреагує на таке рішення й так хвора чи не на всі економічні болячки українська економіка? Чітких відповідей на ці запитання ніхто із влади не дав. У кулуарах обговорювали, що звільнили за принципову позицію. А підстави погоджуватися з цим твердженням є. Адже, виступаючи із трибуни парламенту, Яків Смолій наголосив, що на нього здійснювали політичний тиск. Якщо зважати на інформацію, що з’являлася за кілька тижнів перед цією подією, про емісію гривні, то можна з великою долею вірогідності припустити, що тиснули щодо цього. Емісія означає збільшення кількості надрукованих купюр. Тобто, щоб НБУ включив друкарський станок і надрукував мільйони на всю ту обіцяну «дешеву ковбасу», яка згодом може перетворитися на економічну «мишоловку». Їх не друкують буквально, а включають в економіку безготівково. Але це не змінює ситуацію принципово. У чому небезпека.

У державі повинно бути рівно стільки доступних грошей, наскільки розвинута економіка. Якщо вона зростає, то можна на стільки збільшувати виплати. Якщо грошей «надрукувати» більше й вони підуть тим чи іншим способом у бюджет, то можна очікувати стрибок інфляції — підвищення цін на всі товари. За словами Смолія, Україна вже перебувала в такій ситуації на початку 90-х років, коли НБУ кредитував дефіцит бюджету. Інфляція тоді скочила до величезних розмірів. Ми вже були мільйонерами… Якщо ж надруковані гривні підуть у банки для рефінансування, то може вирости вартість долара.

Прикро й те, що після заяви Якова Смолія про відставку з посади глави Нацбанку гендиректор інвесткомпанії Dragon Capital Томаш Фіала заявив, що призупиняє нові інвестиції. «Ми відкладемо нові інвестиції, адже влада робить останні п’ять місяців абсолютно протилежно тому, що інвестори, як внутрішні, так і міжнародні, очікують від них і радять їм. Це остання крапля. Можна тільки здогадуватися, які мотиви, повна некомпетентність або мотивований Росією саботаж», — заявив Фіала. На його думку, ціни на активи України впадуть, і гривня також. Схожої думки дотримуються й окремі інші інвестори. Але гривня, як це було вже не раз у нас, може впасти не тільки через інфляцію, а через паніку населення, викликану недолугими діями чи рішеннями влади.

Негативний сценарій розвитку подій може й не втілитися в життя. Умови назвали провідні вітчизняні й іноземні інвестори. Це, якщо попри останні стресові для країни обставини, політика НБУ залишиться незалежною від забаганок влади. Чекатимемо, чи вистачить духу в нового очільника НБУ тримати удар.

Тіна Влад.