Якщо помічаєте недоліки, надавайте факти: Олег Яремко про проблеми й досягнення лісівників Тернопільщини (Фото)

Якщо робота людей багатьох професій важлива, але непоказна назагал, то результати праці лісівників – і успіхи, і прорахунки на виду. Ось він – ліс, молодий і багаторічний, добре доглянутий чи вирубаний під корінь… Часом пересічній людині непросто зрозуміти чи правомірно вирубали ту чи іншу ділянку, реалізували деревину законно або ж ні.

Перевіряли з Держлісагентства

– У нас постійний і жорсткий контроль за вирубкою лісу, реалізацією деревини, висаджуванням нових лісів. Так, нещодавно ми провели аудит трьох із шести наших підприємств – Тернопільського, Чортківського, Кременецького. Роботу всіх визнано позитивною, а результати роботи обласного управління – ефективними. Перевіряли не тільки ми, а й представники з кількох інших областей, із Держлісагентства України. Тож висновки об’єктивні.

Так розпочав розширену прес конференцію начальник Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства Олег Павлович Яремко.

За його словами, основні недоліки, виявлені при перевірці, стосувалися охорони праці, решта – незначні порушення.

- Що стосується незаконних вирубок лісу, то минулого року їх виявили 262 кубометри, - каже Олег Павлович. – Звичайно, не тішить навіть незаконно зрубаний кубометр, але за попередні три роки таких було відповідно 360, 350, 330 кубометрів. Тож, тенденція - до значного зменшення.

«Повідомляйте про порушення, але з фактами»

Допомагають досягнути такого результату наші рейдові бригади, які виїжджають на патрулювання разом із поліцейськими. Адже навантаження щодо охорони лісу на одного працівника у нас дуже велике – до 1,5 гектара. Плануємо невдовзі залучити до цієї роботи квадрокоптери, які дадуть можливість фіксувати порушення у радіусі 70 кілометрів.

Буває, що до нас надходять скарги, мовляв, бачили, що незаконно рубають ліс, зверніть увагу. Виїжджаю на місце й перевіряю. Так, у нас є відкриті кримінальні справи, але всі вони – за нашої ініціативи. Тобто, ми самі прагнемо не допустити незаконних дій і виявити порушників. Я задоволений тим, що люди піклуються за наші ліси, але завжди прошу: якщо помічаєте недоліки, надавайте факти порушень, не керуйтеся емоціями. Адже нерідко так трапляється, що в тому чи іншому засобі масової інформації звучать звинувачення на адресу лісівників, але окрім обурливих слів вони нічим не підкріплені. Згодом з’ясовується, що підстав для них немає. Страждає репутація лісників, які чесно виконують свою роботу.

Тернопільське обласне управління лісового та мисливського господарства серед 24 управлінь України входить у сімку кращих. Досягнули такого результату не лише наполегливістю, а й прагненням залучати європейські технології, наприклад, щодо вирощування посадкового матеріалу. Сучасні машини для посадки, поливу саджанців закупили в Норвегії і створили на базі Чортківського лісгоспу комплекс з вирощування саджанців методом закритої кореневої системи. Переваги великі — висаджувати у відкритий ґрунт їх можна майже цілий рік, окрім того часу, коли надворі морози. Аналогів йому, окрім Львівського, немає в Україні. Торік виростили 5,5 млн штук саджанців при власній потребі 2,5 млн.

Заплатили 100 млн грн податків і зборів

Цього року лісівники закінчують роботи за програмою «Ліси Тернопільщини» й у квітні розроблятимуть нову програму. Виконали практично все, що запланували. А щодо нових лісів, то планували висадити 650 га, а нині є всі передумови, щоб висадити 1000 га.

Попри те, що лісники в області за останні п’ять років працюють лише з прибутками, для розвитку підприємств залишається мізер.

- Наші прибутки в попередні роки становили чотири – пять мільйонів гривень, - каже Олег Павлович. – Торік через пандемію коронавірусу, ріст цін на пальне, запчастини… показники були меншими – мільйон гривень. Та і з цих сум маємо небагато – всього десять відсотків. Решта йде в бюджет держави. Тільки торік ми заплатили сто мільйонів податків і зборів. В області є небагато підприємств, які б відрахували такі великі суми.

Тернопільщина – регіон, який щодо лісів визначають як нересурсний. Тобто цінної ділової деревини в нас обмаль. Із 225 тис. кубометрів лісу, який заготовляють у середньому щороку, 40 відсотків – граб, а це – малоцінна порода. Відтак сподіватися на фінансові успіхи лише від продажу такого лісу не доводиться. Тож і зробили ставку на вирощування саджанців, реалізацію дров’яної деревини, навіть на продаж трісок. Торік удалося експортувати їх у Румунію. Як розповів Олег Яремко, кожне із шести підприємств заготовляє від 3,5 тис. до 7 тис. кубів лісу на рік і отримує в результаті лише по 200 кубів тріски як відходів. Людям такий товар не потрібний, тож шукають шляхи збуту.

Продаж деревини – тільки через аукціони

- Я поставив категоричну вимогу до всіх наших підприємств: продаж деревини має відбуватися лише через аукціони, - каже Олег Павлович. – Щоб не виникало спокуси завищити чи занизити вартість, щоб ціни формувалися на ринкових умовах. Так, торік ми на аукціонах продали сто відсотків деревини.

Як переконують лісівники, вони вирубують лише стиглу й перестиглу деревину. Спонтанної вирубки лісу в жодному разі не допускають - тільки за планом.

- У нас є 5,9 мільйона кубів стиглого й перестиглого лісу, - каже Олег Яремко. – Щороку заготовляємо до 230 кубометрів. На території області 606 гектарів лісів, а з одного гектара приростає в середньому чотири кубометри.

Тож, як видно, у лісників немає потреби рубати в місцях, де не заплановано.

- Тільки торік ми висадили 250 гектарів нових лісів. Це – третє місце в Україні. На території наших підприємств такої ділянки немає, на якій ми б зробили заготівлі, а слідом не висадили новий ліс. Така практика для наших лісників - закон, бо розуміємо свою відповідальність перед тими, хто прийде в цей світ після нас.

Тіна Влад.