Якщо подорожчає світло — чи бігти по дрова?

Ціни на електроенергію для населення з першого серпня залишаються 1,68 грн за кВт-год. Про це повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час чергового засідання Кабінету міністрів 28 липня.

Ще навесні активно почали говорити про те, що ціни на електроенергію значно зростуть. Підраховували наскільки й хто буде платити більше. Планувалося, що вже в липні цього року відчуємо зміни, а Міненерго надасть до першого липня нову модель спеціальних зобов’язань (ПСО) щодо забезпечення електроенергією населення.

Але в липні минулося, минулося і в серпні. Кабмін продовжив з першого серпня 2021 р. чинний механізм спеціальних зобов’язань і зберіг діючу ціну для побутових споживачів — 1,68 грн/кВт-год.

Але місяцем раніше чи пізніше вартість електроенергії зросте й очевидно, що діятимуть головно за вже розробленим планом. А на загал відомі кілька його варіантів.

Отже, нам хочуть змінити не лише тарифи на електроенергію, а й всю систему оплати за неї. Йдеться про оплату за власне електроенергію і за її розподіл. Це очевидно так, як у випадку з газом. Міністр енергетики Герман Галущенко на конференції у Вільнюсі заявив, що в Україні діятимуть диференційовані тарифи, які залежатимуть від обсягу споживання. За його словами, вразливим споживачам запропонують одну ціну, а тим, хто споживає більше електроенергії — іншу. Цей сценарій свого часу фактично підтвердив і прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

Уряд обговорював проєкт зміни тарифів, згідно з яким споживачів за кількістю спожитої електроенергії розділять на чотири категорії: до 100 кВт-год; 100 — 300 кВт-год; 300 — 500 кВт-год; від 500 кВт-год.

До якої категорії потрапите ви — буде залежати від обсягів споживання домогосподарства. Тим, хто споживає понад 500 кВт-год, передбачений максимальний тариф, який можуть встановити на рівні від 3 до 3,5 грн/кВт-год. Про це сказав в одному з інтерв’ю директор ДП «Гарантований покупець» Костянтин Петриковець.

Шість мільйонів родин, або 40 відсотків побутових споживачів, споживають до 100 кВт-год. Їм або залишать тариф на рівні 1,68 грн за кіловат, або, за словами міністра енергетики, встановлять його нижчим від нинішнього. Який саме він може бути — на це питання відповів голова Союзу споживачів комунальних послуг Олег Попенко в одній з телепрограм. За його словами, соціально незахищені верстви населення і ті, які споживають до 100 кіловат, платитимуть за кіловат 1 грн — 1,20 грн, решта відповідно 1,68 грн, 2,30 грн і 3,50 грн.

Другий сценарій теж передбачає диференційовані ціни, проте в цьому випадку вони будуть відрізнятися залежно від міст, де живуть споживачі. Стало відомо, що тариф відрізнятиметься в кожній області: будуть такі, де платитимуть від 2,60 до 2,96 грн за кіловат, і такі, де доведеться викласти від 3,70 до 4 грн. Наприклад, щодо Тернопільщини, то прогнозують, що платитимемо 3,62 грн (з ПДВ). За даними відомства, така диференціація пов’язана з різним тарифом на розподіл електроенергії.

Тож, так чи інакше, а електроенергія для багатьох українців буде «золотою», бо важко знайти прилад у господарстві, який працює без розетки. Як зекономити? Пропонують замінити лампи розжарювання і використовувати енергоефективні LED-лампи, використовувати природне освітлення, датчики руху, вимикати світло, коли виходите з кімнати, купувати побутову техніку з енергоспоживанням класу «А» і вище. Це допоможе, але не на багато.

Якщо урядовці запровадять перший сценарій, де передбачені різні вартість для окремих категорій споживачів, то збільшення ціни українці переживуть легше, аніж за другим варіантом. Але, оскільки вже давно йдеться про впровадження оплати за розподіл електроенергії, то цілком можливий і другий варіант. «І це двадцять перше століття! Люди використовують електроприлади, щоб полегшити домашню працю… Тепер переходьте на корита і пральні дошки, посуд мийте холодною водою з лугом, ходіть у лазню раз на тиждень, бажано повернути грубки і палити дровами. А оскільки і дрова недешеві, то збирайте гілки, ламайте паркани… І взагалі, перебирайтеся ближче до природи, наприклад, у землянки…», — так коментують збільшення ціни на електроенергію в соцмережах.

Тіна Влад.