Як жаба в окропі — ми в повільному газовому зашморгу

Жорстокий експеримент із жабою багато розповість про інший — схожий. Спочатку — про жабу. Якщо її вкинути в окріп, вибиратиметься звідти, як тільки зможе, бо гаряча вода одразу вразить шкіру. А якщо її повільно гріти, піднімаючи температуру до окропу — звариться й не поворухнеться. Тепер — про народ. Якщо нам одразу скажуть, що за газ платитимемо непомірну ціну, на вулиці вийдуть сотні, а то й тисячі незадоволених. А ми нині, наче в експерименті із жабою: «нагріваємося» повільно.

Під час години запитань до уряду минулої п’ятниці прем’єр-міністр Денис Шмигаль сказав про те, що вартість газу і електроенергії для населення буде стабільною. «У травні ми запустили річний продукт для людей, ціна протягом 12 місяців становить менше восьми гривень. Тарифи на тепло і гарячу воду незмінні. Їх встановлює місцева влада… Уряд знизив тарифи на електроенергію для 80 відсотків домогосподарств з першого жовтня 2021 року. Тариф становитиме 1,44 гривні для тих, хто споживає менше 250 кВт-годин на місяць», — сказав Шмигаль.

Щодо електроенергії, то ще донедавна за перші 100 кВт електроенергії тариф був 90 копійок. Щодо газу, то центральна влада заспокоїла народ, мовляв, більше платити не будете, і переклала відповідальність на місцеву владу. Але диявол криється в деталях. По-перше, ми менше платитимемо за тепло в квартирах, але питання, чи зможуть його надати. У приватних будинках є вихід у тих, хто не «викинув» грубки — палити дровами. Який вихід у жителів багатоповерхівок, якщо труби в квартирах будуть ледь теплими, або й холодними, бо комунальні підприємства не матимуть коштів, щоб закупити газ за ринковими цінами?

Окрім цього, ми сповна компенсуємо вартість газу, розраховуючись, наприклад, у магазинах, втративши роботу чи не отримавши заплановане підвищення зарплатні. Чому? Через те, що вартість газу для юридичних осіб, підприємств уже тепер — захмарна, а з початком опалювального сезону буде космічною. «Минулого місяця ми заплатили за газ 18 тисяч гривень, — розповідала керівник невеликої приватної організації в Тернополі. — З острахом очікую зими…». І цей острах не безпідставний. На відміну від побутових споживачів, яким уряд пообіцяв утримувати тариф на рівні 8 грн за кубометр газу, ціни для державних бюджетних установ і приватних підприємств диктує ринок. А він прив’язаний до європейських котирувань, де ціна часом сягає 1000 доларів за куб. В Україні вже є ринок газу і можна звертатися до будь-якого продавця. Найбільшим продавцем є НАК «Нафтогаз України». За словами директора аналітичного центру Асоціації міст України Ярослава Рабошука, поки підприємства теплокомуненерго не поспішають там закуповувати газ, бо умови договору, які пропонує НАК, є неприйнятними — підприємства не зможуть їх виконати. Так, Нафтогаз вимагає оплачувати природний газ наперед, тим часом як комунальні підприємства отримують кошти за теплопостачання від населення у наступному місяці після надання послуг. Також вимагає в договорах запровадити безспірне списання коштів з рахунків підприємств теплокомуненерго, тобто без суду НАК хоче списувати ту суму, яку вважатиме за потрібне.

Місцева влада в страшному сні не могла уявити таких цін на газ, а тому в бюджети міст, як правило, не закладені кошти на тариф у 30 грн за куб газу. Як обігріватимуть дитячі садочки, школи, як працюватимуть приватні підприємства, які забезпечують робочі місця для жителів міст і містечок? У Тернополі, як, наприклад, у Луцьку чи інших відносно невеликих містах немає великих підприємств, які б компенсували таку вартість газу.

У Спілці споживачів комунальних послуг застерігають, що з таким підходом до проблеми вартості газу для підприємств і організацій в країні може виникнути колапс, коли не працюватимуть ані підприємства, ані школи, ані садочки.

Очевидно, що на тлі газових війн Україні давно була пора не тільки подумати про нарощування видобутку власного газу, а й робити для цього реальні кроки. Інакше цей газовий зашморг повільно затягуватиметься на нашій шиї. Натомість, у 2018 році ми видобували 21 млрд кубометрів газу, у 2019 — 20,7 млрд, у 2020 — 20,2 млрд кубометрів. За оперативними даними ТОВ «Оператор ГТС України», за перші шість місяців 2021 року Україна видобула 9,75 млрд кубометрів природного газу, а це на 4 відсотки менше, ніж за цей час у 2020 році.

Тіна Влад.