Як абітурієнту отримати відстрочку від армії, – роз’яснення Міністерства освіти

колаж Суспільне

Останнім Україні почастішали скарги 18-19 річних випускників шкіл та коледжів на те, що військові комісаріати приписують їх до військових частин та відмовляються надавати відстрочку від призову. Вони кажуть, що документи з університету про попередню реєстрацію для вступу в університет військкомати приймати не хочуть. Інших документів, за словами абітурієнтів, вони отримати не можуть, оскільки через карантин приймальні комісії відкриються в серпні, а от призов в той час якраз закінчиться. Чому складається така ситуація?

Цьогорічний весняний призов закінчується 31 липня, а в університетах документи почнуть приймати тільки з 1 серпня, оскільки вступна кампанія та ЗНО були перенесені через пандемію. Власне тому документу про здачу іспитів та зарахування, які необхідні для відстрочки, абітурієнт просто не має можливості отримати, щоб надати військкомату.

Ще одна колізія виникла з віком призову. У січні Володимир Зеленський підписав указ, згідно з яким тепер до армії призиватимуть не з 20, а з 18 років. У лютому ж Кабінет міністрів видав розпорядження, яке передбачає, що призов громадян України віком 18-19 років має проводитися виключно за їх бажанням підтвердженим в письмовій формі.

Генеральний директор директорату вищої освіти Олег Шаров розповів Суспільному, що хлопців 18 – 19 років можуть призивати тільки за власним бажанням.

“Фактично, навіть не за бажанням, а за ініціативою, – говорить Шаров. – Якщо ж юнаку надали неправдиву інформацію, то це вже інше питання. Це вже питання до військкомату, якщо взагалі не до правоохоронних органів”.

Проте чиновник уточнив, що юнака все ж можуть викликати у військкомат, але тільки для того, щоб запитати, чи є в нього добровільне бажання служити. Якщо бажання немає, то хлопця не можуть призивати. Якщо ж є – воно має бути підтверджене письмовою заявою.

У випадку, коли призивають 20-річного хлопця, який планує вступати до магістратури, йому необхідно звернутися до закладу вищої освіти, куди він планує вступати.

Абітурієнт подає попередню заяву, йому роблять попередню реєстрацію і на підставі цього видають довідку для призовної комісії, яка звільняє від цього призову.

Наступний же призов розглядатимуть, орієнтуючись на результат – вступила людина на навчання чи ні.

Забирати цю довідку може виключно призовник.