“Хвора” гривня заразила ціни на ліки – температура “стрибнула” надто високо (Відео)

лікиКожен похід в аптеку тепер влітає у чималу копійку. Подорожчали не тільки імпортні, а й вітчизняні препарати. Одна з причин – новий податок та антикризові закони. Інша – значне зростання курсів іноземних валют.

Тернополяни кажуть, мабуть, час затягнути паски вже настав. Про це – у сюжеті кореспондента телекомпанії TV-4.

Читайте також. Американський долар добирається до позначки 14 грн, євро – до 20 грн

Нагадаємо, з 1 квітня вступив у дію закон “Про запобігання фінансовій катастрофі та створення передумов для економічного зростання в Україні”. Відповідно до нього, ввели 7-відсотковий податок на додану вартість на лікарські засоби і вироби медичного призначення. В одному з виступів Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк заявив, що введення ПДВ змусить декларувати реальну вартість ліків. І все б нічого, якби до 7%-го подорожчання, що торкнулось як вітчизняних, так і імпортних медикаментів, не додалася ситуація з валютою. Ліки з-за кордону купують за долари і євро. Ціна ж валюти зростає не щодня, а щогодини. Появу нового податку і суттєве падіння гривні тернополяни вже відчули.

– Ціни дуже високі, але слава Богу в аптеку не звертаюся, бо здоровий. Не користуюся цими послугами, але продукція дорога, – розповідає тернополянин Володимир Станіславович.

– Дуже змінилися ціни. В більшу сторону. Є програми, які потрібні для тривалого лікування, але ніхто на це не звертає уваги. Міняються урядовці, але не змінюється, видно, їхня політика. Ціни виросли не тільки, як вони казали, на імпортні ліки, а й на наші, – додає тернополянка Олена Юріївна.

Читайте також. Гривня б’є рекорди: чого українцям ще чекати? (Відео)

Експерти кажуть, що за їхніми даними, за останній тиждень ціна на імпортні ліки зросла на 24%.

– Постачальники мусять закуповувати ці лікарські засоби. Вони страхують себе і закладають в ціну ризик. Що стосується  ціноутворення в аптечних закладах, то абсолютно нічого не змінилося. Як було, відповідно до постанови Кабінету Міністрів, то нічого не змінювалось. Зросла закупівельна ціна і, відповідно, зросла кінцева ціна для хворих, – пояснює заступник генерального директора Тернопільського обласного виробничо-торгового аптечного об’єднання Наталя Марків.

Через різке зростання ціни виник прецедент і щодо продажу пільгових ліків та видачі безкоштовних. Для того, аби людина, яка належить до пільгової категорії, змогла скористатися знижкою, потрібно, щоб ціна на ліки була задекларована в реєстрі, який веде Міністерство охорони здоров’я. Вартість ліків змінилася, а змін у реєстрі – немає.

Читайте також. Антикризовий пакет Яценюка: критичний аналіз (Фото, Відео)

– Ціни декларувалися ще в 2013 році-на початку 2014-го, а вартість фактична тих лікарських засобів зросла. Відповідно, відпустити ми їх не можемо, бо їхня закупівельна ціна – набагато вища, ніж фактично та, за якою ми маємо право відпустити. Я аналізувала останні показники, деякі препарати подорожчали в два рази, – говорить Наталя Марків.

Ситуація нормалізується, як тільки перестане лихоманити валютний ринок, вважають експерти. Імпортні товари напряму залежать від ціни на долар та євро. Стосується це не тільки ліків…