Гуси летять – зиму на хвості тягнуть: що святкуємо у вересні

Що святкуємо у вересні? Не пропагую чужих свят, позаяк про них говорять і пишуть предостатньо. Пізнаваймо і відроджуймо РІДНІ НАРОДНІ свята, а з ними – обряди, звичаї, культуру загалом!

ВЕРЕСНЕВІ СВЯТА

ДЕРЖАВНІ СВЯТА й ПАМ’ЯТНІ ДАТИ:

 1 вересня – День знань.

 2 – День закінчення Другої світової війни.

 7 – День військової розвідки України.

 8  – Міжнародний день солідарности журналістів.

 17 – День працівників цивільного захисту України; День  рятівника. День фармацевтичного працівника.

 22 – осіннє рівнодення.

 29 – День пам’яти трагедії Бабиного Яру.

 30 – Міжнародний день перекладача.

РІДНІ НАЦІОНАЛЬНІ СВЯТА (основні)

1 вересня – свято Вогню. Пóсвіт.

4 – осінні Перýн і Перунúця.

8 і 9 – День Богині-Рожанúці. День Лéлі.

14 – Свято Вирію: проводи птахів до Ирію (Ірію, Ираю). Прощання з теплом. Початок осінніх вечорниць.

22 – 25 – Осіннє рівнодення. Сонячні свята: Овсéнь (Світовúт, Сивоя́р, Радогóщ). Святовúд осінній. Третя подяка за Життя. Освячення хліба.

27 – День Святого Письма Рідної Української Національної віри: «Мáга Віри». Народúни Лева Силенка, духовного Учителя, автора МВ.

30 – День Язичницької Спадщини. Зворóжини (Осінні Дідú,  Дідова Субота). Діди – це основа роду, це мудрість і наше коріння.

ДАВНІ НАРОДНІ СВЯТА 

Мало не кожен день у наших пращурів мав назву, а присвячений був не чужинцям, а певному явищу природи, праці або рідним Богам. Із назв днів чітко видно наш зв’язок із Природою (Зазимки, Гусепроліт, Ознобиці…) та з діяльністю (Грамотник, Житник…).

1 вересня – свято Вогню. Пóсвіт.

4 вересня – осінні Перýн і Перунúця. Цей день пов’язаний із повір’ям про духів-лісовиків. Вважали, що лісовик «потішається» зі снопами.

8 і 9 – День Богині-Рожанúці. День Лéлі.

8 вересня у давнину цей день вважали іменúнами горобини. Збирали горобину й калину, примовляючи: «Великий урожай горобини – до морозу».

14 вересня – 14 – Свято Вирію: проводи птахів до Ирію (Ірію, Ираю). Прощання з теплом. Початок осінніх вечорниць. 14 вересня – Новúй рік за давнішим літочисленням, введеним із насадженням християнства. З цього дня починається справжня осінь і старе Бáбине лíто, яке триває до 21 вересня. За цим днем визначали погоду на всю осінь. 1 вересня (за старим стилем, а 14 вересня – за новим) починали освітлювати оселі свічкою, пóсвітом і каганцем, які перед запаленням прикрашали й носили від хати до хати, ділячись огнем. Звичай мав назву «одружувати каганця», або «свіччине весілля».

21 вересня – Осенúни. Коли цього дня гарна погода, то й осінь буде теплою.

22 вересня – Світовúт. Осіннє рівнодення: ніч рівна дневі і ще зростатиме до 22 грудня, Різдва Сонця. Рівнодення триває з 22 по 25 вересня. Овсéнь (Сивоя́р, Світовúт (Святовúд), Радогóщ) – сонячні свята: Сонце займає одну з 4-ох визначальних точок свого положення. Прадавнє, величне, важливе, але призабуте свято наших пращурів. Це явище вважають астрономічним початком осени. Сонце сходить точно на сході, а заходить точно на заході. Третя подяка за Життя. Освячення хліба.

24 вересня – початок золотої осени, яка триватиме до 15 жовтня.

27 вересня – Треті Осенúни або Здвúження. Урожай до цього дня має бути «здвинутим» у льох. Казали: «На Здвиження осінь назустріч зимі рухає, остання птиця відлітає у вирій, а гаддя ховається в листя і в землю». На Здвиження свитку скидай, а кожуха зодягай. 27 – День Святого Письма Рідної Української Національної віри: «Мáга Віри». Народúни Лева Силенка, духовного Учителя, автора «Мага Віри».

28 вересня – Гусепролíт: відліт диких гусей. «Гуси летять – зиму на хвості тягнуть».

30 – День Язичницької Спадщини. Зворóжини (Осінні Дідú,  Дідова Субота). Діди – це основа роду, це мудрість і наше коріння.

Любов Сердунич, письменниця, етнографиня.