Художник із Тернопільщини створив в одній із шкіл унікальну мистецьку інсталяцію, присвячену Героям Небесної Сотні (Фото)

IMG_0185Захід із вшанування пам’яті Героїв Небесної Сотні пройшов у загальноосвітній школі містечка Скали-Подільської, що на Тернопільщині.

Скала-Подільська – це волонтерська столиця Тернопільщини. Із початку подій на Майдані, а пізніше – військових дій на сході країни, волонтерські організації містечка беруть активну участь у всіх значимих подіях України.

Саме вони підтримали на початку подій на сході наших воїнів-земляків, розгорнувши потужну роботу по збору і доставці усього необхідного на фронт. Саме це містечко дало найбільше воїнів, які захищають нас щодень від чужинської орди.

Так склалося, що центром волонтерства стала також і загальноосвітня школа, яку очолює уже багато років умілий педагог, невтомна громадська діячка і патріотка Наталія Дорож.

За її ініціативи, педагоги, діти і батьки неодноразово відправляли на фронт усе необхідне для бійців, влаштовували патріотичні ярмарки і тематичні флеш-моби.

Інакше і бути не могло. Що таке війна, Наталія Володимирівна знає не із чуток: бойовими стежками війни пройшли її чоловік Анатолій  і син Тарас.

автор розпису у меморіальній залі - художник Євген Шпак
автор розпису у меморіальній залі – художник Євген Шпак

Захід, присвячений скорботній річниці, був насиченим і яскравим. Діти читали вірші, співали пісні. Воїни, які ненадовго повернулися з фронту, подідилися своїми розповідями, викликаючи непідкупну сльозу у присутніх.

Учасники подій на Майдані теж розповіли, через що пройшли у ті страшні лютневі дні.

Слово перед присутніми виголосили жителі Скали-Подільської – учасники Революції Гідності, воїни АТО та ООС, також головний редактор газети «Галицький вісник плюс», голова районної організації «Просвіта» з міста Борщева Петро Довгошия, голова ГО “Самооборона” з Борщева, волонтер Світлана Соррентіно, голова Скала-Подільської ОТГ Віктор Мирончук, учасник Революції Гідності Володимир Шашкін, воїн АТО Анатолій Дорож, автор тематичної інсталяції художник Євген Шпак.

Окремого слова заслуговує меморіальна зала, яку вчителі школи на чолі з Наталією Дорож вирішили облаштувати до значимої дати у пустуючому кутку закладу.

Для цього запросили місцевого художника Євгена Шпака. Він запропонував декілька варіантів оформлення, але зійшлись на одному з них – найкращому, на думку педагогічного колективу.

І вже за неповних три місяці художник перетворив непримітний куток в шкільному коридорі на справжній витвір мистецтва.

місцеві священики о. Василь Германюк та о. Віталій Парасинчук освятили залу
місцеві священики о. Василь Германюк та о. Віталій Парасинчук освятили залу

– Мені було дуже важко працювати, адже тема – складна, вимагає зосередження, роздумів, точності, – зізнався присутнім пан Євген. – Психологічно було дуже важко, я постійно відчував негативну енергетику, адже розумів, кого малюю. Я вдивлявся у обличчя загиблих на майдані дітей і думав про них, про їх долю…

Євген Шпак розповів також, що працював у вихідні дні, бо в школі не було дітей, а в тиші працюється комфортніше.

Художник каже, легше стало, коли уже вкінці зобразив Матір Божу іх хрестом в руці.

Як завжди, продовжив свою розповідь Євген Шпак, думав з чого почати. Було вирішено зобразити події на Майдані і відштовхуватись від них. Далі – смерті Героїв: Сергій Нігоян, Михайло Жизневський, Роман Гурик… Їх митець змалбовував із реалних фотознімків. Вони ідуть в небеса один за одним…Внизу настінної картини – символічне, оспіване кача, що тихо пливе по Тисині…

виступає учасник АТО Анатолій Дорож
виступає учасник АТО Анатолій Дорож

Відсьогодні ця зала нагадуватиме дітям про події лютневих днів 2014 року і про те, у який час їм доводиться жити.

Меморіальну залу облаштували тематичними атрибутами війни: шинами, коробками від патронів і зброї, які передали спеціально із фронту, шоломами.

Горіли свічки і звучала поминальна молитва, яку виголосили разом із присутніми місцеві священики о. Василь Германюк та о. Віталій Парасинчук. Вони провели і обряд освячення зали.

Разом із автором інсталяції – Євгеном Шпаком, урочисто перерізали стрічку місцеві волонтери Світлана Онищук та Олександр Яловий.

– Щиро дякуємо всім, хто долучився до втілення даного проекту: колективу Скала-Подільського НВК, талановитому художнику Євгенові Шпаку, учням, батькам та вчителям, які організували благодійний Покровський ярмарок, зібрані кошти якого було витрачено на реалізацію задуму, – сказала у завершальному слові директор школи Наталія Дорож.