Грошей немає, але ви тримайтеся

Ця фраза, сказана свого часу президентом країни-агресора своїм громадянам, нав’язливо спливає в пам’яті при нинішніх повідомленнях про український бюджет, заплановане, але відкладене підвищення зарплат.

Нагадаю, з першого січня 2021 року мінімальна зарплата зросте до 6 тис. грн, а з першого липня мало відбутися її підвищення до 6,5 тис. гривень на місяць. Таке підвищення обійшлося б бюджету в понад 41 млрд гривень. Можновладці подумали-подумали й вирішили, що занадто… Тож днями з’ясувалося, що в бюджеті другого читання його перенесли на грудень 2021-го. Про це в ефірі програми «Право на владу» повідомив міністр фінансів Сергій Марченко. «Першого липня (2021 року. — Авт.) планувалися 6500 гривень. Тепер буде з першого грудня (2021 року. — Авт.) — 6500. Це пояснюється тим, що у нас певним чином іноді шокові вливання коштів в економіку впливають на інфляцію. Ми подискутували з нашими партнерами і визначили, що нам дійсно варто відкласти це підвищення до кінця року. Перше грудня є більш ніж нормальним терміном запровадження 6500 гривень», — заявив він.

На уточнююче запитання, чому не буде обіцяного підвищення заробітних плат учителям, Марченко відповів: «Чому не буде? Буде підвищення. Є єдина тарифна сітка. Є мінімальна заробітна плата. Заробітні плати вчителів не будуть знижені, а будуть підвищені в запланованих обсягах». Коли запланованих і в яких обсягах? Якщо чиновники так розмито висловлюються, то вважайте, що чекати доведеться довго.

Якщо відкинути всю чиновницьку словесну полову, то можна зробити висновок, що Кабмін учергове знайшов на кому заощадити мільярди, скасувавши підвищення зарплат вчителям з першого січня 2021-го, а також і медиків. Їм з переляку перед коронавірусом наобіцяли золоті гори, а потім, оговтавшись, схаменулися, бо в бюджеті «гори» змінилися на «купки». У Міністерстві охорони здоров’я обурилися таким підходом і запропонували свій варіант зарплатні медиків. Згідно з цією бюджетною пропозицією, ставка лікаря повинна бути понад 20 тис. гривень. Про це розповів міністр охорони здоров'я Максим Степанов під час брифінгу 30 листопада. Проте пропозиція-запит не була внесена до редакції бюджету, яку відправили на голосування Верховної Ради. «У цьому бюджетному запиті ми чітко визначили, яка справедлива заробітна плата повинна бути в наших медичних працівників. Наш бюджетний запит передбачає, що зарплата лікаря повинна бути 23 тисячі гривень, медичної сестри – 17 тисяч, молодшого медичного персоналу — на рівні 12 тисяч гривень», — розповів Степанов. Міністр додав, що таку заробітну плату не затвердили в редакції бюджету до другого читання і він саме тому за цей бюджет як міністр охорони здоров’я не голосував. Як він сказав, лікарі отримують найнижчу заробітну плату в країні. Міністр навів приклад з обласної лікарні в Житомирі, де він побував у реанімації неврологічного відділення. Там лікарка, яка займається хворими на гострий мозковий інсульт, без доплат отримує 5800 — 6000 тис. грн. «Будь-яка інша європейська країна за таку роботу платить п’ять — шість тисяч євро, тобто у 30 разів більше», — додав Степанов.

Як собі уявляє міністр таке підвищення зарплат із величезною дірою в бюджеті, питання. А ще - який дизбаланс утвориться у зарплатах українців: медсестра отримуватиме 17 тис. грн, санітарка-прибиральниця - 12 тис., а, до прикладу, вчитель - 8 чи 10 тис. Тож, складається враження, що схоже, що це — всього лише політичні заяви. Виплатили б хоч у повному обсязі ті трохи збільшені у розмірі кошти медикам, які тепер на передовій війни з Covid-19.

І наприкінці не втримаюсь, щоб не порахувати гроші в чужих кишенях — кишенях високопосадовців, бо туди їх кладемо ми, платники податків. На жаль, їх виплати не залежать від результатів і ефективності роботи, від того буде повний локдаун чи ні. Отже, Конституційний суд ще наприкінці серпня скасував карантинні обмеження зарплат чиновників. Однак, за словами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, зарплати міністрів все одно будуть становити не більше п’яти середніх заробітних плат по Україні — близько 60 тис. грн. Найвища зарплата у вересні була у міністра закордонних справ Дмитра Кулеби — 80 тис. 296 грн. Трохи менше — 80 тис. 23 грн нарахували міністру оборони Андрію Тарану. Міністр охорони здоров’я Максим Степанов заробив 75 тис. 691 грн, міністр спорту Вадим Гутцайт — 71 тис. 261 грн. Більше 60 тис. грн заробили також керівники міністерств розвитку економіки, інфраструктури, соціальної політики, юстиції, розвитку громад і Міністерства фінансів. Зарплата прем’єр-міністра Шмигаля становила 55 тис. 810 грн. Менше за всіх заробив глава МВС Арсен Аваков — 38 тис. 20 грн. Побачимо, чи залишаться ці виплати й у грудні.

Валентина Девлиш.