ГПУ перестає існувати: Президент підписав закон про реформу органу

ф1Закон ліквідовує Військову прокуратуру в Україні і передбачає ряд кардинальних змін, аж до переіменування Генеральної прокуратури України на Офіс генпрокурора.

Відповідний законопроєкт №1032 про це 23 вересня підписав президент України. Про це йдеться на сторінці законопроєкту на сайті Верховної ради України.

Читайте також: Назріває скандал: у Зеленського хочуть ліквідувати військову прокуратуру (Відео)

Більшість норм документа, прийнятого українським парламентом 19 вересня, почнуть діяти наступного дня після опублікування закону в офіційній газеті Верховної ради України.

Читайте також: Військової прокуратури в Україні більше немає — Рада прийняла закон про реформу ГПУ (Відео)

Як пише 112.ua, після вступу закону в дію генпрокурор визначить порядок атестації прокурорів. Якщо співробітник не пройде спеціальну перевірку або не погодиться на проведення такої – його повинні негайно звільнити.

Так, прокурорів та слідчих зможуть перевести до Офісу генпрокурора, обласних і окружних прокуратур у разі успішного проходження ними атестації.

Атестація не стосуватиметься генпрокурора та прокурорів на адмінпосадах; прокурорів САП; призначених на посади першого заступника і заступника генпрокурора з 30 серпня 2019 року.

Окрім того, до 1 вересня 2021 генпрокурору нададуть тимчасове право затвердити порядок добору на зайняття вакантної посади прокурора.

У разі потреби генпрокурор зможе утворювати спеціалізовані прокуратури на правах структурного підрозділу Офісу генпрокурора, обласних прокуратур, підрозділу обласної прокуратури, окружних прокуратур або підрозділу окружної прокуратури. У разі утворення спеціалізованих прокуратур (окрім САП) генпрокурор визначить прокурорів вищого рівня, а також порядок видання письмових наказів у межах таких прокуратур.

Генпрокурора уповноважили затверджувати стратегію розвитку прокуратури, положення про систему оцінювання якості роботи прокурорів та порядок вимірювання та регулювання навантаження на прокурорів.

Відповідно до законопроекту, у структурі обласних прокуратур будуть утворювати підрозділи - управління та відділи. Генпрокурор визначить перелік, юдисдикцію обласних прокуратур; прийматиме рішення про реорганізацію та ліквідацію облпрокуратур.

Передбачається, що місцеві прокуратури стануть окружними. Їх перелік та територіальну юрисдикцію визначить генпрокурор.

Порядок преміювання прокурорів затвердить генпрокурор. Разом з тим, вводиться обмеження - щорічна премія прокурора має становити не більше 30% розміру суми його посадового окладу.

Передбачено збільшення окладу прокурора окружної прокуратури у прив'язці до прожиткового мінімуму для працездатних осіб: наразі - 15, з 2021 року - 20, з 2022 року - 25 (якщо порахувати станом на 2019 рік - це 28,8 тис. грн; 38,42 тис. грн і 48 тис. грн відповідно). Посадові оклади інших прокурорів встановлюються пропорційно до описаних із певним коефіцієнтом.

Закон дозволяє фінансувати прокуратуру не тільки з держбюджету, а й з інших джерел, у тому числі в рамках проєктів міжнародної допомоги.

Загальна чисельність працівників органів прокуратури зменшується з 15 тис. до 10 тис. осіб.

Документом передбачений обов'язок прокурорів обласних прокуратур та Офісу генпрокурора мати вищу юридичну освіту та володіти державною мовою. Кандидати на посаду прокурора повинні будуть подати декларацію доброчесності і родинних зв'язків.

Припиняється функціонування Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів.

Генпрокурор зможе звільняти прокурорів з адмінпосади без рекомендації Ради прокурорів.

Скасовується норма про можливіть проведення атестації прокурора у разі здійснення проти нього дисциплінарного провадження.

Національна академія прокуратури України стане Тренінговим центром. Генпрокурор отримає право призначати і звільняти керівника Тренінгового центру та його заступників.

Більшість норм закону почнуть діяти наступного дня після офіційного опублікування, деякі з новел - з дня початку роботи Офісу генпрокурора, обласних та окружних прокуратур.