Голова ради НАБУ розповіла, чи під час війни банки збільшуватимуть відсотки за вкладами

За різними оцінками, на руках у людей за межами банківської системи до війни було 45−80 млрд доларів. Про те, чи залучатимуть їх банки, розповіла Мінфіну голова ради Незалежної асоціації банків України – НАБУ Олена Коробкова.

Здавалося б, фінансові установи повинні мати зацікавленість у залученні коштів. Але банки віднедавна почали масово знижувати відсотки за депозитами.

За словами Олени Коробкової, таку велику суму, яка поза банківською системою, «або вивезуть із країни, що здається не дуже реалістичним, або увіллють значну частину в банківську систему і вони працюватимуть на економіку країни».

Як вона сказала, умови на ринку складаються не на користь зростання відсотків за вкладами. По-перше, НБУ дав можливість банкам реалістично рефінансуватися, тому питання залучення коштів навіть зараз не є проблемним.

По-друге, банки усвідомлюють, що і люди, і бізнес у воєнний час не будуть розміщувати гроші на строкові депозити, навіть якщо їм запропонують захмарні відсотки. Людей більше цікавить мобільний доступ до грошей у будь-який час у будь-якій точці світу. Тому збільшення ставок зараз не стане якимось лакмусовим папірцем для залучення більшої кількості вкладників у банківську систему. Водночас 100-відсоткова гарантія повернення всіх вкладів, за розрахунками аналітиків, призведе до збільшення депозитного портфелю ще на близько 10%.

Крім того, гроші зараз набагато безпечніше тримати в банку, ніж удома, особливо в тих регіонах, де тривають активні бойові дії. І люди це добре усвідомлюють.